Szkoła Podstawowa w Skarlinie

 

Nawigacja

 • Rekolekcje wielkopostne 2018
  21.02.2018

  W tym roku rekolekcje wielkopostne zaplanowano w dnich 5 - 7 marca (poniedziałek, wtorek, środa) 2018 roku.

  PLAN SZCZEGÓŁOWY

  poniedziałek, 5 marca

  - godz. 8.00

  klasy 0 - III zajęcia w szkole

  klasy IV - VII nauka w szkole

  - godz. 8.50 wspólna msza święta w kościele

  - godz. 9.50

  klasy 0 - III nauka w szkole

  klasy IV - VII zajęcia w szkole

  - godz. 10.30 zakończenie rekolekcji 

  - spotkania z wychowawcami klas do godz. 12 

  wtorek, 6 marca

  - godz. 8.00

  klasy 0 - III nauka w szkole

  klasy IV - VII zajęcia w szkole

  - godz. 8.50 wspólna msza święta w kościele

  - godz. 9.50

  klasy 0 - III zajęcia w szkole

  klasy IV - VII nauka w szkole

  - godz. 10.30 zakończenie zajęć

  środa, 7 marca

  - godz. 8.00

  klasy 0 - III zajęcia w szkole

  klasy IV - VII nauka w szkole

  - godz. 8.50 wspólna msza święta w kościele

  - godz. 9.50

  klasy 0 - III nauka w szkole

  klasy IV - VII zajęcia w szkole

  - godz. 10.30 zakończenie zajęć

   

 • Walentynkowa niespodzianka
  14.02.2018

  Tradycyjnie z okazji Dnia Zakochanych Samorząd Szkolny pod dowództwem Pani Grażyny Jonowskiej zorganizował w naszej szkole walentynkową pocztę.

  Chętni uczniowie mogli na specjalnych kartkach pocztowych lub serduszkach przesłać ciepłe słowa wybranym osobom. Od rana na holu działała walentynkowa poczta, do której zapraszały dziewczęta z Samorządu Szkolnego. Uczniowie pisali życzenia oraz walentynkowe wierszyki i wrzucali do specjanej skrzynki. Poczta została dostarczona do adresatów. Chętnych do zabawy było wielu, bo szybko zniknęły wszystkie walentynkowe kartki. 

 • I Powiatowy Konkurs Zespołów Tanecznych „Moc Tańca”
  13.02.2018

  W dniu dzisiejszym o godz.10.00 w Zespole Szkół Podstawowej i Muzycznej w Nowym Mieście Lubawskim odbył się I Powiatowy Konkurs Zespołów Tanecznych „Moc Tańca” o Puchar Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego. Do rywalizacji stanęło jedenaście zespołów tanecznych ze szkół podstawowych powiatu nowomiejskiego ( 5 w kategorii klas I-III i 6 w kategorii klas IV-VII).  Zespoły taneczne oceniało jury w składzie: pani Marlena Rymer, pani Monika Weisgerber oraz pan Krzysztof Leśniewski. Nasze młode tancerki z klasy VI: Sylwia Olszewska, Małgosia Pietrzykowska, Magda Topolewska, Daria Puchalska, Ewa Kopańska i Danka Ostrowska wykazały się wspaniałym poczuciem rytmu. Nasz zespół taneczny „Gwiazdy” uplasował się  na III miejscu, tuż za „Dance Queens” ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Janusza Korczaka w Nowym Mieście Lubawskim i „Concret” z Zespołu Szkół im. Władysława Jagiełły w Kurzętniku. Dziewczęta  otrzymały  puchar z rąk Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego pana Józefa Blanka. Wszyscy uczestnicy I Powiatowego Konkursu Zespołów Tanecznych otrzymali upominki, które wręczył Dyrektor Zespołu Szkół Podstawowej i Muzycznej pan Zbigniew Domżalski.

  Serdecznie gratulujemy „Gwiazdom” i im Rodzicom, a  pani Ani Puchalskiej dziękujemy za zapewnienie bezpiecznego dowiezienia naszych "Gwiazd" na konkurs. 

  Opiekun: Ewa Januszewska

   

 • Rekrutacja na rok szkolny 2018/2019
  08.02.2018

  Podajemy terminy i kryteria rekrutacji dzieci do oddziału przedszkolnego i klasy I Szkoły Podstawowej w Skarlinie w przyszłym roku szkolnym 2018/2019. Prosimy rodziców o zapoznanie się z poniższymi informacjami.  

   

  Drodzy Rodzice,

   poniżej podajemy terminy postępowania rekrutacyjnego oraz kryteria, wg których odbędzie się rekrutacja do przedszkola, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz  innych form wychowania przedszkolnego.

  Dzieci kontynuujące edukację w przedszkolu, oddziałach przedszkolnych oraz  innych formach wychowania przedszkolnego w naszej gminie nie będą brały udziału w procesie rekrutacyjnym.

  Obowiązkiem Rodziców jest  złożenie w terminie do 28 lutego 2018 roku deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.

  (można pobrać tutaj: Deklaracja_o_kontunuowaniu_wychowania_przedszkolnego.doc)

  Aby kandydatura nowego dziecka była rozpatrzona

  w postępowaniu rekrutacyjnym należy:

  wypełnić Wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola/oddziału przedszkolnego/innej formy wychowania przedszkolnego.

  (można pobrać tutaj: Wniosek_zgloszenia_do_wychowania_przedszkolnego_2018_2019.doc)

  Wypełniony wniosek należy złożyć w sekretariatach szkół

  najpóźniej do dnia 12 marca 2018 roku.

  Wszystkie dokumenty można pobrać : w sekretariatach lub ze stron internetowych szkół.

   

  Drodzy Rodzice,

   poniżej podajemy terminy postępowania rekrutacyjnego  oraz kryteria, wg których odbędzie się rekrutacja do klas I szkoły podstawowej.

  Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej

  przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły

  na podstawie  zgłoszenia  rodziców (prawnych opiekunów).

  (można pobrać tutaj: ZGLOSZENIE_2018_2019_klasa_I_SP.doc)

  Wypełniony wniosek  należy złożyć w sekretariatach szkół  w terminie do 12 marca 2018 roku.

   

  Wszystkie dokumenty można pobrać : w sekretariatach lub  ze  stron internetowych szkół.

   

  zarzadzenie_w_sprawie_rekrutacji_2018_2019.pdf 

  kryteria_rekrutacji_II_etap_do_przedszkoli__oddzialow__innych_form_wychowania.pdf

  kryteria_rekrutacji_do_klasy_I_SP.pdf

   

 • W Młynie Wiedzy w Toruniu
  24.01.2018

  Trzeci dzień ferii zimowych za nami. Uczniowie naszej szkoły do piątku mogą korzystać z ciekawej oferty zajęć.

  Dzisiaj byliśmy w Toruniu. Wycieczkę, w której uczestniczyło 18 osób, zorganizowały panie Iwona Trąpczyńska i Ewa Januszewska. Tym razem jako środek komunikacji wykorzystano pociąg. Była to dodatkowa atrakcja, dla 90% dzieci, które jeszcze w ogóle nie jechały koleją.

  Wszyscy punktualnie stawili się na dworcu w Biskupcu Pomorskim, by o godz. 7.31 ruszyć po torach do miasta Kopernika. Zajęliśmy jeden przedział. Nie zdążyliśmy się znudzić podróżą, a już zobaczyliśmy napis TORUŃ WSCHODNI. 10 minut marszu i dotarlismy do Młyna Wiedzy

  Misją toruńskiego centrum nauki jest pobudzanie kreatywności i inspirowanie odbiorcy do samodzielnych poszukiwań. Instytucja poprzez zabawę i eksperyment (odejście od formuły: „patrz, ale nie dotykaj” na rzecz: „dotknij, sprawdź”) umożliwia aktywne przyswajanie wiedzy o nauce, technice, przyrodzie i kulturze. Nie zawiedliśmy się. Zabawy było co nie miara. Wykupiliśmy bilety w I turze - od 9.00 do 12.00.

  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od I piętra, na kolejne wjeżdżaliśmy windą. Na  każdym czekały na nas eksperymenty, doświadczenia. Spośród 7 pięter,  największym zainteresowaniem cieczyła się wystawa o obrotach (I p.), rzece (II p.) oraz ideach (IV p. - ciało ludzkie).

  Po trzech godzinach, trochę zmęczeni bieganiem, bardzo głodni pomaszerowaliśmy do pobliskiego centrum handlowego COPERNICUS. Odwiedziliśmy popularną :-) restaurację, z której oferty skorzystało 100 % naszych dzieci.

  Najedzeni i w dobrych humorach ruszyliśmy na toruński dworzec PKP. Pociąg do Biskupca odjeżdżał o godz. 14.29. Dla każdego małego podróżnego było miejsce siedzące. Współpasażerowie uśmiechali się do maluchów ze Skarlina i chętnie z nimi rozmawiali. Podróż powrotna minęła równie szybko. Ok. 15.40 byliśmy na miejscu, gdzie już na peronach czekali rodzice. 

  Myślę, że był to fajny i wcale niedrogi (30 zł) sposób na spędzenie wolnego czasu. Na pewno, Ci którzy byli nie żałują. :-) Najlepiej świadczą o tym miny - fotki w galerii. 

  Iwona Trąpczyńska   Ewa Januszewska

 • Rajd pieszy
  23.01.2018

  We wtorek, 23 stycznia  chętni uczniowie z klasy V i VI wzięli udział w pieszym rajdzie. Wyruszyliśmy o godz. 10.00. Trasa rajdu Skarlin – Struga Laka – Jezioro Lekarty - Lekarty,wieś - Skarlin. Maszerowaliśmy około 12 km podziwiając uroki zimowego, pięknego krajobrazu. Był to doskonały sposób na poznawanie naszego środowiska i jego różnorodnych walorów. Zahartowani wróciliśmy do szkoły o godz. 13.00. Potem przyszedł czas na gorącą, cytrynową herbatę i cytrynowe naleśniki. O 14.30 w dobrych humorach rozeszliśmy się do domów. W spotkaniu udział wzięło 6 uczniów oraz organizatorki Łucja  Paturalska i Elżbieta Baranowska. Zdjęcia w galerii.

 • "Ratujemy i uczymy ratować"
  19.01.2018

  14 stycznia 2018r. w Polsce i poza granicami naszego kraju odbył się kolejny, już 26 finał WOŚP. Dzięki tej akcji prawie wszystkie szkoły w Polsce wyposażone zostały w sprzęt do nauki udzielania pierwszej pomocy. W ostatnim tygodniu nauki, tuż przed feriami również skarlińskie dzieci uczyły się i przypominały sobie zasady udzielania pomocy przedmedycznej. Szkolny koordynator  programu p. Elżbieta Suszyńska przeprowadziła praktyczne zajęcia z programu „Ratujemy i uczymy ratować” w dwóch grupach: klasy IV – VII i 0 - III.                                                                                                                                                                         Udzielanie pierwszej pomocy to niezwykle ważna umiejętność, która może przydać się każdemu z nas. Od tego, czy udzielimy pomocy poszkodowanemu zależy życie człowieka. Nigdy,  nie możemy pozostać obojętni, gdy drugi człowiek potrzebuje pomocy.                                                                                                                                                                                    Przypominamy więc najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy: bezpieczeństwo, sprawdzenie przytomności, wezwanie pomocy (112), sprawdzenie oddechu i ułożenie poszkodowanego w bezpiecznej bocznej pozycji lub resuscytacja krążeniowo-oddechowa (2 oddechy, 30 uciśnięć klatki piersiowej).

  Elżbieta Suszyńska

  Zdjęcia z realizacji programu w albumie fotograficznym.

 • Idziemy na ferie!
  19.01.2018

  Rozpoczynamy ferie zimowe. W tym roku w województwie warmińsko - mazurskim będą one trwały od 22 stycznia do 4 lutego. Życzymy uczniom miłego wypoczynku i śnieżnej, zimowej pogody. Pamietajcie o swoim bezpieczenstwie! 

  W pierwszym tygodniu ferii będą organizowane zajęcia dla uczniów, którzy chcą jednak odwiedzić szkołę. Zainteresownych zapraszamy.

   

                     Zajęcia w ferie zimowe od 22.01.2018 do 26.02.2018 w Szkole Podstawowej w Skarlinie

  Data

  godzina

  Treść

  Odpowie  dzialny

  22.01.2018 -poniedziałek

  10.00-12.00

  Zabawy rekreacyjno-sportowe

   kl. 0-III             

  Elżbieta Suszyńska

  22.01.2018 poniedziałek

  10.00-12.00

  Otwarte zajęcia Koła informatycznego-turniej gier.              

   kl.IV i chętni

  Grażyna Jonowska

  23.01.2018 -wtorek

  10.00-15.00

  Rajd pieszych

  kl.V i VI

   

  Łucja Paturalska

  Elżbieta Baranowska

  23.01.2018 wtorek

  9.00-12.00

  Ciasteczkowe figury-spotkanie integracyjne

   kl.IV

  Sabina Kłosowska

  24.01.2018 środa

  7.00-16.00

  Wycieczka do Torunia do Młyna Wiedzy

   

  Iwona Trąpczyńska

  Ewa Januszewska

  25.01.2018 czwartek

  9.00-12.00

  Turniej unihokeja

   

  Adrian Ziółkowski

  25.01.2018 czwartek

  11.00-13.00

  Zajęcia literacko – plastyczne w bibliotece

  Elżbieta Baranowska

   

  26.01.2018 piątek

  9.00-12.00

  Spotkanie- świetlica opiekuńczo-wychowawcza

  Iwona Trąpczyńska

   

 • Dzień Babci i Dziadka
  18.01.2018

  Babcie i dziadkowie obchodzą swoje święto za kilka dni, ale już dziś skarlińskie maluchy złożyły im życzenia. Jak zwykle dały z siebie wszystko, prezentując na scenie swoje talenty muzyczne, taneczne, aktorskie, recytatorskie. Uroczystość otworzył dyrektor szkoły p. Adrian Ziółkowski, zapraszając zgromadzonych na specjalną akademię i życząc  im wielu niezapomnianych wrażeń.  Jako pierwsi powitali szanownych gości drugoklasiści, nad którymi opiekę artystyczną sprawowawła wychowawczyni p. Ewa Januszewska. Uczniowie klasy III (wych. p. Iwona Trąpczyńska) obserwowali przez lornetki i prowadzili rozmowę o tym, czym zajmują się ich dziadkowie. Zaprezentowali również tańce i piosenki. Kolejno dzieci z klasy II przedstawiły inscenizację pt: "Rzepka". Gościnnie wystąpiły tańczące dziewczynki z kl. VI. W międzyczasie trzecioklasiści zdążyli się przebrać, by odegrać rolę modeli i modelek. Prawie profesjonalnie ukazali różne stroje, w których na codzień i od święta, widujemy dziadków. Na deser zostały przedszkolaczki (wych. p. E. Suszyńska). Rozpoczęły tańcząc w rytmie "Papai". Zdobyły od razu serca widzów. Każdy brzdąc wyrecytował wierszyk i zaśpiewał piosenkę. Na koniec dziewczynki w strojach babuszek zachwyciły publikę swoimi umiejętnościami kabaretowymi. Wszyscy artyści otrzymali gromkie brawa. Tradycyjnie występy zakończyły się odśpiewaniem "Sto, lat". Babcie i dziadkowie zostali obdarowani laurkami i własnoręcznie wykonanymi kwiatami. 

  Zapraszamy do galerii foto ... i na filmik

  Iwona Trąpczyńska

 • Zbiórka na rzecz WOŚP
  14.01.2018

  Tradycyjnie Samorząd Szkolny pod dowództwem Pani Grażyny Jonowskiej przyłączył się do orkiestry Jurka Owsiaka i zagrał dla WOŚP. Zebraliśmy 1.527,96 zł. 

  W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera fundusze na sprzęt ratujący życie noworodków. Hasło 26. Finału WOŚP brzmi: "Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków". Tradycyjnie wolontariusze kwestowali w szkole (w piątek) oraz przed kościołem w finałową niedzielę. Opiekę nad nimi sprawowały Panie Sabina Kłosowska, Ewa Ochlak i Grażyna Jonowska. 

  Po raz pierwszy kwestowano też podczas zabawy karnawałowej, a licytacja plakatów WOŚP przyniosła 90 złotych. Zebrane pieniądze zostaną przekazane do sztabu WOŚP działającego przy Gminnym Centrum Kultury w Mszanowie. 

  Opiekunka Samorządu Szkolnego dziękuje wszystkim wolontariuszom, którzy na mrozie dzielnie wykonywali swoje zadanie. Byli to następujący uczniowie: Paulina Domżalska, Julia Wójcik, Krzysztof Kamiński, Szymon Zgliński, Danuta Ostrowska, Paweł Zgliński, Oliwia Dłuszczakowska, Zenobia Getka, Samanta Klein, Małgorzata Mańska, Klaudia Kendziorska i Patrycha Zubkowicz. 

 • Niech żyje bal!
  12.01.2018

  Jak co roku w naszej szkole, tym razem tydzień przed zakończeniem I semestru, odbyła się tzw. "CHOINKA". Spotkanie wszystkich uczniów na sali w Domu Rolnika rozpoczęło się o godz. 15.00. Gości małych i dużych powitał Dyrektor Szkoły p. Adrian Ziółkowski. P. katechetka Mirosława Piwowarczyk zaprosiła do obejrzenia przedstawienia jesełkowego i wysłuchania kolęd. Pod kierunkiem p. Łucji Paturalskiej uczniowie klas II - VII zaśpiewali świąteczne piosenki w języku angielskim. P. Anita Grzywacz zaprezentowała z siódmoklasistami kolędę "Cicha noc" w języku niemieckim. Ok. godz. 15.45 rozpoczęła się zabawa, którą poprowadziła p. Elżbieta Baranowska. Najpierw ogłosiła konkurs przebierańców. Wystrojeni uczestnicy balu otrzymali numery. Powołano jury, którego zadaniem było dokonanie oceny strojów.  Pierwsza prezentacja polegała na tanecznym przejściu dzieci pod liną. Kolejno każdy przebieraniec mógł się wyróżnić w tańcu. Zabawy integracyjne "Idzie sobie krasnoludek", "Kaczuchy", "Lambada" "Chocolatte" rozpoczęły wielkie balowanie. Dziewczynki z klasy VI zaprezentowały układ taneczny. Miały wielu naśladowców. Swoim występem zachwyciły także przedszkolaczki. Około godziny 17.00 w Domu Rolnika zawitał oczekiwany gość - Mikołaj. Wszystkim dzieciom, i tym małym i tym większym rozdał prezenty. Kiedy Mikołaj wypełnił swoje obowiązki rozpoczął tańce z dzieciakami. Czas płynął bardzo szybko. Nedeszła pora na ogłoszenie wyników konkursu. W trzech kategoriach przyznano nagrody i wyróżnienia. Królem wybrano Wiktora Magierka, a królową Wiktorię  Lubieniecką. Wszyscy przebierańcy otrzymali upominki od Rady Rodziców. Zabawa karnawałowa trwała do godz. 19.00. Uśmiechy towarzyszyły uczestnikom do końca balu. 

  Zapraszamy do galerii 

  i na film Bal karnawałowy

   

  tekst: I. Trąpczyńska zdjęcia: I. Trąpczyńska, E. Suszyńska

   

 • Ważne daty!
  08.01.2018

  Zbliża się koniec semestru i upragnione ferie!

  Ostatnie dwa tygodnie I semestru 2017/2018 upływać będą pod znakiem spotkań!

  12 stycznia 2018 r. (piątek) od godz. 15.00 do godz. 19.00 spotykamy się na balu karnawałowym. 

  17 stycznia 2018 r. (środa) o godz. 15.00 spotkają sie rodzice z nauczycielami na wywiadówce.

  18 stycznia 2018 r. (czwartek) o godz. 10.00 najmłodsi spotykają się ze swoimi babciami i dziadkami na sali w Domu Rolnika.

  Warto pamiętać!

   

 • "Jest taki dzień...
  22.12.2017

  ...bardzo ciepły, choć grudniowy. 
  Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory...

  Niebo ziemi, niebu ziemia  
  Wszyscy wszystkim ślą życzenia..."

  Dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i pracownicy obsługi Szkoły Podstawowej w Skarlinie równie gorące, świąteczne życzenia ślą wszystkim czytelnikom naszej szkolnej strony internetowej. 

  Uczniom, życzymy by w nowym roku nie zabrakło im zapału, ambicji, empatii i zdrowego rozsądku, by wiedzy wciąż im było mało, a pobyt w szkole był świetną zabawą :-)

  Rodzicom  - cierpliwości i dużo radości ze swoich pociech, wszak są najlepsze, niepowtarzalne, najmądrzejsze i zawsze kochane :-)

  Nauczycielom, by nie opuszczał ich dobry humor i radość z przekazywania wiedzy i dzielenia się umiejętnościami :-)

  Pracownikom obsługi, by szara rzeczywistość nabrała wielu ciepłych kolorów :-)

  Panu Dyrektorowi,  by nie opuszczał Go duch innowacji, integracji, by powodów do uśmiechu było wiele :-)

  Nauczycielom emerytom, by każdy dzień nowego roku był nowym, ciekawym wyzwaniem, przygodą :-)

  Wszystkim WESOŁYCH ŚWIĄT I DO SIEGO ROKU!

  Duch Bożego Narodzenia :-)

   

   

 • Wojewódzki Turniej Unihokeja w Morągu
  12.12.2017

  W dniu 12.12.2017 r. w Morągu odbył się Wojewódzki Turniej Unihokeja. Powiat nowomiejski reprezentowały dziewczęta ze Skarlina. Drużyna awansowała do zawodów wojewódzkich po zwycięskich eliminacjach gminnych i powiatowych. Dziewczęta, mimo, że rywalizowały z drużynami, w których grały zawodniczki z trzecich klas gimnazjów nie ustępowały im sportowym duchem walki. Jako zespół składający się z najmłodszych uczestniczek zajęły IV miejsce. Z zawodów wróciły z pucharem, uśmiechami na twarzach i niezwykle cennym doświadczeniem.

  A. Ziółkowski

 • Gminny Konkurs Matematyczny klas I-III w Gwiździnach
  12.12.2017

  Matematyka nie musi być nudna i trudna. Królowa nauk inspiruje młodych uczniów. Młodzi matematycy z klas I,II i III ze szkół podstawowych naszej  gminy  zmagali się z zadaniami matematycznymi o różnym stopniu trudności na  XVIII Gminnym Konkursie Matematycznym klas I- III. Naszą szkołę reprezentowali: Maja Bednarska z klasy II i Franciszek Magierek z klasy III. Organizatorem konkursu była  Szkoła Podstawowa w Gwiździnach.  

  W konkursie wzięło udział 14 uczniów z 6 szkół gminnych. Uczniowie w czasie 60 minut rozwiązywali zestawy zadań. Zadania wykraczały poza podstawę programową. Nad przebiegiem konkursu czuwały komisje. Po sprawdzeniu wszystkich prac zostali wyłonieni najlepsi: Maja Bednarska zajęła II miejsce w kategorii klas II, a Franek Magierek III miejsce w kategorii klas III. Szkoła Podstawowa w Skarlinie zespołowo zajęła I miejsce. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, im Rodzicom i nauczycielom. Maja zdobyła również prawo do reprezentacji naszej szkoły w Powiatowym Konkursie Matematycznym w Bratianie, który odbędzie się wiosną.

  Ewa Januszewska

 • Wizyta Mikołaja w naszej szkole
  06.12.2017

  W dniu 6 grudnia 2017r. w naszej szkole odbyły się "Mikolajki". O godz. 10.50 w sali teatralnej czekała na wszystkich piękna dekoracja przygotowana przez p. Elżbietę Suszyńską,

  Zgromadzonych przywitał Dyrektor Szkoły p. Adrian Ziółkowski i zaprosił na przedstawienie. Uczniowie klasy VII przybliżyli zebranym postać Św. Mikołaja, jego życiorys oraz dobre uczynki w scence pt."Św. Mikołaj uczy dobroci". Dzieci z przedszkola zachwyciły nas mikołajkowymi wierszykami i piosenkami. Dodatkowo dzwoniły dzwoneczki i słychać było skrzypiący śnieg grany na guiro. Temu wszyskiemu przyglądał się "Mikołaj", który do szkoły przybył aż z Laponii. Rozdał uczniom prezenty i pozował do wspólnego zdjęcia. Wszyscy się świetnie bawiliśmy!

  Imprezę przygotowały panie  - Mirosława Piwowarczyk i Elzbieta Suszyńska

  Zapraszamy do oglądania zdjęć w albumie fotograficznym oraz filmu w zakładce "Filmy" i na yt.

 • Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt rocznika 2005 i młodszych
  05.12.2017

                    Dnia 05.12.2017r. w hali sportowej Zespołu Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie rozegrany został Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej Dziewcząt. Grano systemem każdy z każdym, 2 razy po 6 minut. Mecze były bardzo wyrównane i na wysokim poziomie. W pierwszym meczu uczennice z Bratiana przegrały mecz z koleżankami ze Skarlina 0:1, w drugim zremisowały 2:2 z dziewczętami z Jamielnika. W meczu o pierwsze miejsce, po bardzo wyrównanej grze, uczennice ze Skarlina uległy koleżankom z Jamielnika 0:1.

  Zdjęcia w galerii

  tekst: Tomasz Harfelder

 • Andrzejki'2017
  30.11.2017

  Imieniny Andrzeja jak zwykle hucznie obchodzone są w naszej szkole. Mimo, że chłopców o tym imieniu "ze świecą szukać" wśród naszych uczniów, zabawa była przednia. Popularne ANDRZEJKI rozpoczęły maluchy. Od rana na korytarzach błądziły wróżki, czarodzieje, magicy. O godz. 10.00 wszystkie najmłodsze dzieci zebrały się w klasie nr 6, by wróżyć sobie i innym. Po wysłuchaniu ciekawostek na temat ludowych zwyczajów, przysłów, uczniowie klasy III przystapili do dzieła. Zajęli stanowiska z przygotowanymi wróżbami. Pracy mieli co niemiara, Przepowiadali przyszłość na podstawie kolorów, cyfr, losów, serca, słomek. Kiedy wszyscy dowiedzieli się, co im los przyniesie, ruszyli na symboliczne zakupy. Przedstawicielki  samorządu szkolnego  oferowały losy, a ich koleżanki z kl. VI - pyszne ciasto. Druga część zabawy przebiegała w rytmie znanych piosenek. W przedszkolu dokonała się ostatnia wróżba z butów. Spośród dziewczynek i chłopców wybrano parę - Majkę i Daniela. Na koniec dzieci przekazały sobie "dobrą moc" i rozeszły się do klas. 

  Od godziny 13.30 swoją zabawę andrzejkową rozpoczęli uczniowie klas IV-VII. Przygotowano liczne wróżby (kl. IV i V) i zabawy. Zorganizowano kawiarenkę (kl. VI), "szczęśliwy numerek" (samorząd szkolny). Kolejną atrakcją była dyskoteka, przygotowana przez uczniów kl. VII (sprzęt, muzyka). 

  Uczniom towarzyszyli wychowawcy oraz p. Piwowarczyk (Katechetka). 

  tekst: Iwona Trąpczyńska

 • Noc w szkole - Spotkanie z przyrodą
  17.11.2017

    Dnia 17 listopada 2017 r.  klasy V i VI  (21 osób) wraz z opiekunkami - p. Łucją Paturalską i p. Elżbietą Baranowską spotkały się o godzinie 18:00 w naszej szkole.

  Kiedy materace i  śpiwory  zostały ułożone a zapasy żywności znalazły się w kuchni, przyszła pora na omówienie celu i wszystkich atrakcji wieczoru. Uczniów podzielono na dwa zespoły i rozpoczęła się rywalizacja. Na początku - blok zabaw integracyjnych, takich jak, np. " Kalambury", "Hasła "...

  Później uczniowie uczestniczyli we wspólnym przygotowaniu kolacji. Następnie, najbardziej oczekiwane punkty programu; szkolne podchody czyli poszukiwanie ukrytego skarbu, oraz zabawa  ''Komnata tajemnic". Podczas odszukiwania kolejnych miejsc w szkole, uczniowie musieli się wykazać wiedzą z zakresu przyrody oraz umiejętnościami pracy zespołowej.

  O bardzo późnej godzinie zaczęła się dyskoteka, która miała sprawić że uczniowie padną ze zmęczenia. Niestety tak się nie stało. Po wyłączeniu świateł w całej wsi wyruszyliśmy na obserwacje nieba. Niebo było rozgwieżdżone więc można było dostrzec roje leonidów. Potem odbyła się toaleta wieczorna i ponownie usiedliśmy razem , zgasiliśmy światło i opowiadaliśmy sobie różne historie. Zmęczeni już uczniowie kolejno zasypiali.  Byli i tacy, którzy chcieli sprawdzić, czy oni usną wcześniej, czy opiekunowie. A rano pobudka,  oj ciężko, było niektórym wstać. Następnie przygotowanie wspólnego śniadania, pakowanie, sprzątanie klas. O godzinie 10.00 dnia następnego musieliśmy opuścić szkołę.  A później już tylko odsypianie nieprzespanej nocy w domu.

  Imprezę miała na celu rozwinięcie wśród uczniów umiejętności komunikowania się, podniesienia poczucia własnej wartości, poznania zespołów klasowych oraz dobrą zabawę pod opieką dorosłych.

  Nadrzędnym zaś celem była integracja klas, przełamywanie różnorodnych barier, umacnianie więzi. Zabawy były tak pomyślane i zaplanowane, by pokazać dzieciom, że najbardziej owocna i najważniejsza jest współpraca i konstruktywne działanie wszystkich członków poszczególnych klas. Główny cel, jakim jest integracja został spełniony. Uczniowie jednoczyli się przy wspólnych zabawach, nie tylko w obrębie swoich klas. Impreza była udana -uczestnicy zmęczeni lecz zadowoleni.

   

   kliknij - Film  

  Łucja Paturalska , Elżbieta Baranowska

   

 • Spotkaliśmy się pod "Trzema Dębami"
  11.11.2017

  Podobnie jak w zeszłym roku, 11 listopada nasza delegacja (Małgosia Mańska, Oliwia Dłuszczakowska, Zenia Getka, p. Iwona Trąpczyńska), tym razem z p. Dyrektorem na czele, zjawiła się na gminnych uroczystościach z okazji Święta Niepodległości. Od wielu lat odbywają sie one w tylickim lesie, niedaleko Bratiana, pod "Trzema Dębami". W miejscu, gdzie na skraju dróg, na drzewie,  wisi kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej, organizowany jest apel poległych. Uczestniczą w nim mieszkańcy naszej gminy. Przybywają tu także leśnicy, władze powiatu, gminy, przedstawiciele szkół, ochotniczych straży pożarnych. Uroczystości prowadził dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Mszanowie. Przemawiali kolejno: Wójt Gminy Nowe Miasto Lub., Starosta Powiatu Nowomiejskiego, przedstawicielka Lasów Państwowych, leśniczy z Tylic, który przypomniał historię kapliczki. Proboszcz parafii bratiańskiej odmówił modlitwę. Na zakończenie spotkania zaproszono zgromadzonych do wspólnego odśpiewania pieśni legionowych. Po częsci oficjalnej każdy mógł się posilić ciepłą zupą oraz skosztować pysznego ciasta.  

  Iwona Trąpczyńska 

   

strona: