• REGULAMINY

• Regulamin Biblioteki Szkolnej w Skarlinie

$ 1. Prawo korzystania

1.Prawo do bezpłatnego korzystania z wypożyczalni mają wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły.

2.Osoba pełnoletnia jest zobowiązana przy zapisie:

- okazać dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość i miejsce zamieszkania;

- wypełnić kartę zapisu i podpisem zobowiązać się do przestrzegania regulaminu.

3.Osoba niepełnoletnia zobowiązana jest przy zapisie:

- wypełnić kartę zapisu i podpisem zobowiązać się do przestrzegania regulaminu;

- uzyskać na karcie zapisu podpis rodziców lub prawnych opiekunów, którzy przyjmują odpowiedzialność za wypełnienie zobowiązań wobec Biblioteki przez czytelników niepełnoletnich;

4.Czytelnik zobowiązany jest informować Bibliotekę o zmianie miejsca      zamieszkania, miejsca pracy lub szkoły.

$ 2. Kaucja

1.Od czytelników , którzy nie są stałymi mieszkańcami gminy pobiera się przy zapisie kaucję zwrotną w wysokości trzykrotnej wartości tomu.

2.Po upływie roku od rezygnacji z usług wypożyczalni nie odebraną kaucję Biblioteka przeznacza na zakup nowości wydawniczych.

$ 3. Wypożyczenia

1.Wypożyczyć można jednorazowo cztery tomy.

2.Książki wypożycza się na okres nie dłuższy niż 1 miesiąc.

3.Okres wypożyczenia może być przedłużony po okazaniu bibliotekarzowi wypożyczonej książki, o ile nie ma na nią zamówień innych czytelników.

4.Na prośbę czytelnika Biblioteka może rezerwować książki wypożyczone przez innych czytelników.

5.Z księgozbioru podręcznego można korzystać tylko na miejscu, w Bibliotece.

$ 4. Przetrzymywanie książek

1.Czytelnik przetrzymujący wypożyczone książki ponad termin określony w $ 3 ust.2, otrzymuje po miesiącu pierwsze upomnienie, a po 2 miesiącach drugie upomnienie. W przypadku nie zwrócenia książek Biblioteka może skierować sprawę na drogę sądową.

2.Koszty wysyłki upomnienia ponosi wypożyczający.

$ 5. Poszanowanie książek

1.Czytelnik powinien szanować wypożyczone książki, chronić je przed uszkodzeniem i zniszczeniem.

2.Czytelnik i bibliotekarz powinni zwrócić uwagę na stan książki przed wypożyczeniem. Uszkodzenie powinno być odnotowane na karcie książki.

$ 6. Zagubienie, zniszczenie lub uszkodzenie książki.

1.Czytelnik jest zobowiązany odkupić zagubioną lub zniszczoną książkę oraz pokryć koszt jej oprawy. O ile odkupienie książki jest niemożliwe, czytelnik powinien zapłacić wartość książki ustaloną przez kierownika Biblioteki. Za zagubiony lub uszkodzony jeden tom dzieła wielotomowego pobiera się należność za całe dzieło, pozostałe tomy stanowią nadal własność Biblioteki.

2.Czytelnik może za zgodą bibliotekarza, dostarczyć za zagubioną lub zniszczoną pozycją inną książkę przydatną dla Biblioteki.

3.Za uszkodzenie książki czytelnik jest zobowiązany zapłacić odszkodowanie. Wysokość odszkodowania określa kierownik Biblioteki.

4.W przypadku czytelników niepełnoletnich za uszkodzenie, zniszczenie lub zagubienie książki odpowiadają rodzice lub prawni opiekunowie.

$ 7. Informacje i porady

1.Czytelnik ma prawo korzystania z usług informacyjnych i poradnictwa bibliotecznego, świadczonych przez Bibliotekę.

$ 8. Przepisy końcowe

1.Czytelnik nie stosujący się do przepisów niniejszego regulaminu może być, na podstawie decyzji kierownika Biblioteki, czasowo pozbawiony prawa korzystania z Biblioteki.