• ŚWIETLICA OPIEKUŃCZO-WYCHOWAWCZA

Świetlica opiekuńczo – wychowawcza funkcjonuje od roku 2000.

Swoją siedzibę mamy w Szkole Podstawowej w Skarlinie.

Instytucją, która nas wspiera finansowo, jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mszanowie.

Spotykamy się w grupie 15-osobowej.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest ukończenie 10 lat,

a więc do zespołu należą uczniowie klas IV – VI.

Zajęcia prowadzi Iwona Trąpczyńska.

W roku szkolnym 2014/2015 na zajęcia uczęszczają:Samanta Klein, Klaudia Kendziorska, Patrycja Erdmańska, Oliwia Dłuszczakowska, Jakub Dłuszczakowski, Tomek Lewandowski, Anna Kwiatkowska, Nikodem Zgliński, Kacper Kamiński, Jakub Nawasielski, Mateusz Jackiewicz, Zenia Getka, Karolina Lewalska, Małgosia Mańska, Mateusz Józefowicz.

<!
          Głównym celem działalności świetlicy opiekuńczo – wychowawczej jest: działalność profilaktyczna w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i agresji, zapewnienie opieki wychowawczej  uczestnikom zajęć i wspieranie ich wszechstronnego rozwoju  poprzez wzmacnianie osobowości dzieci oraz realizację poszczególnych celów edukacyjnych i rozwojowych.

Cele edukacyjne i rozwojowe:

-rozwijanie zdolności intelektualnych dzieci,

- utrwalanie zasad kulturalnego zachowania i kultury współżycia z innymi (tolerancja i wzajemny szacunek, unikanie wulgaryzmów, wykorzystywanie zwrotów grzecznościowych itp.),

- budzenie motywacji do nauki,

- zaproponowanie środowiskom dysfunkcyjnym alternatywnej formy spędzania wolnego czasu,

- zaproponowanie bezpiecznego spędzania czasu wolnego,

- uczenie się rozpoznawania własnych emocji,

- poznawanie mechanizmów uzależnień,

- uczenie się rozwiązywania konfliktów między ludźmi,

- poszerzanie wiedzy na temat różnych chorób społecznych,

- zdobywanie umiejętności przekazywania własnej wiedzy,

- kształtowanie umiejętności samodzielnego rozwiązywania wewnętrznych konfliktów emocjonalnych, konfliktów w rodzinie, środowisku szkolnym i rówieśniczym,

- kształtowanie indywidualnej drogi rozwoju osobowości i postaw sprzyjających dokonywaniu korzystnych wyborów życiowych,

- rozwijanie osobistych możliwości poszerzania swojej świadomości i swoich kontaktów z otoczeniem,

- stwarzanie sytuacji do rozwijania różnorodnych zainteresowań,

- aktywowanie mechanizmów wyzwalających twórczą aktywność,

- wytwarzanie klimatu sprzyjającego powstawaniu emocjonalnych więzi wśród wychowanków,

- uczenie efektywnej komunikacji interpersonalnej.

Tematyka spotkań oscyluje wokół następujących treści programowych:

Integracja grupy.

Postrzeganie siebie i rozumienie swoich uczuć.

Rozwiązywanie problemów.

Dbanie o zdrowie.

Na zajęciach wykorzystujemy różnorodne metody pracy, m.in.

krąg uczuć.

rysunki,

przygotowanie scenek,

dyskusje,

burza mózgów,

opowiadania,

gry i zabawy,

praca w małych grupach,

rundki

wycieczki.

Gry i zabawy rozwijają  wyobraźnię uczniów, pomagają w integracji grupy.

Na zajęciach panuje wesoła atmosfera.

Z reguły uczestnicy wykazują zrozumienie i empatię.

Nabierają pewności siebie w wyrażaniu własnych opinii i przekonań, otwarcie dzielą się swoimi problemami dnia codziennego, szukają wsparcia w podejmowaniu trudnych decyzji.

Mimo dzielących ich wielu różnic stanowią zgodną grupę, chętnie podejmującą działania zaproponowane przez prowadzącego.

W czasie zajęć wychowankowie zdobywają szerszą wiedzę na temat substancji uzależnieniających (alkohol, narkotyki, papierosy) oraz sposobów odmawiania (ćwiczą asertywność).

Biorą również udział w zabawach i konkursach integrujących dzieci i młodzież ze świetlic z gminy Nowe Miasto Lub. Uczestniczą w wycieczkach pieszych i rowerowych oraz biwakach, które do tej pory odbywały się w naszej szkole…

Zdjęcia opatrzone komentarzami z naszych świetlicowych spotkań znajdziecie w szkolnej galerii.  Zapraszam do fotograficznych wspomnień ;-)))

Opracowała: Iwona Trąpczyńska