• Tańcem pożegnali Szkołę Podstawową w Skarlinie

          • Uczniowie klasy VIII Szkoły Podstawowej w Skarlinie tanecznym krokiem pożegnali swoją szkołę. 

            Za swój występ otrzymali gromkie brawa. Taniec tegorocznych absolwentów zapewne na długo pozostanie w pamięci samych wykonanawców, ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły i gości - wszystkich, którzy podziwiali taneczny występ. Układ choreograficzny ósmoklasiści przygotowali pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marty Kotewicz. Gratulujemy i zachęcamy do obejrzenia filmu. 

          • Nasi wyjątkowi absolwenci

          • Wraz z końcem roku szkolnego 2022/2023, dnia 23 czerwca 2023 roku, pożegnaliśmy uczniów klasy VIII Szkoły Podstawowej w Skarlinie. 

            W klasie ósmej naszej szkoły uczyli się w tym roku: Wiktor Bańka, Maciej Groszewski, Daniel Lubieniecki, Franciszek Magierek, Katarzyna Rutkowska, Weronika Świąder, Oskar Wiliński, Milena Wiśniewska i Krzysztof Wójcik. Za trud wychowawczy podziekowali oni swoim rodzicom, wychowawcom i nauczycielom. Opiekę nad grupą sprawowały kolejno panie: Magdalena Bartycha, Iwona Trąpczyńska i ostatnio Marta Grzywacz. 

            Wszystkim tegorocznym absolwentom naszej szkoły życzymy miłych wakacji i udanej dalszej, edukacyjnej drogi. 

          • Zakończenie roku w Oddziale Przedszkolnym

          • W czwartek 22 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku przedszkolnego 2022/2023 oraz pożegnanie dzieci 6-letnich. Tego dnia dzieci ubrane na galowo znów stanęły przed swoimi rodzicami, aby zaprezentować swoje umiejętności. Przedszkolaki śpiewały, tańczyły i recytowały. Niejednemu rodzicowi zakręciła się łezka w oku. Maluchy pożegnały swoich kolegów i koleżanki, które od września rozpoczną nowy etap w pierwszej klasie. Dzieci pożegnały również swoją wychowawczynię panią Paulinę Zielińską, która odchodzi z naszej szkoły. Po części artystycznej nadszedł czas na dyplomy, upominki i pamiątkowe zdjęcia. Pani Paulina podziękowała dzieciom za wspólną przygodę w Oddziale Przedszkolnym w Skarlinie, a rodzicom za miłą współpracę.

          • Nowe Miasto Lubawskie i jego tajemnice oraz Zagroda dziadka Jana.

          • Przedostatni dzień w szkole, uczniowie kl. V i VII spędzili w znanym wszystkim z zakupów, Nowym Mieście Lub. Jesteśmy w nim przynajmniej raz w tygodniu i nie zastanawiamy się nad jego historią. Nadszedł odpowiedni czas, by to zmienić. Na parkingu nad Drwęcą czekali na skarlińskich gości, p. Iwona Trąpczyńska (nauczycielka historii) oraz uczeń kl. III ZS im. C. K. Norwida, Maciej Szewczyk, który podjął się oprowadzenia młodych ludzi po mieście. Opowieść o jego historii rozpoczęła się pod murami obronnymi, tuż obok armatek. Następnie uczniowie przeszli pod Bramą Kurzętnicką i podążyli pod pomnik, ku czci zamordowanych 7 grudnia 1939 r., 15 mieszkańców Nowego Miasta.  Maciek szczegółowo opisał przebieg tych tragicznych wydarzeń. Kolejnym punktem programu był nowomiejski rynek, a na nim dawny kościół ewangelicki. Żar lał się z nieba i wszyscy byli spragnieni.... lodów. Po słodkim "co nieco" obejrzeliśmy wnętrze byłego kościoła, a współczesnie kina. Na uwagę zasługiwały bowiem odrestaurowane malowidła na suficie. Kolejne kroki skierowaliśmy do Bazyliki pw św. Tomasza Apostoła, gdzie zobaczyliśmy ciekawe malowidła ścienne, płytę nagrobną Kunona von Liebensteina, rzeżbę Pieta oraz kaplicę Działyńskich. Droga powrotna przebiegała obok budynku, w którym w czasie wojny miała siedzibę paramilitarna formacja złożona z przedstawicieli niemieckiej mniejszości narodowej, która dokonywała zbrodni na polskich obywatelach. Przez Park Róż, dawną fosę, udaliśmy się przed Bramę Lubawską, a nastepnie spichlerz. O godzinie 13.00 byliśmy już w autokarze i jechaliśmy do Gwiździn, do Kuźni dziadka Jana. Tam przywitał nas pan Klonowski, właściciel gospodarstwa, miłośnik lokalnej historii. Uczniowie mogli zobaczyć jak wyglądała i funkcjonowała kuźnia, w jakich warunkach żyli ludzie na polskiej wsi w II połowie XX w. W oddzielnym budynku zebrano wiele przedmiotów, mebli z okresu PRL. Tam najbardziej podobało się zwiedzającym. Ok. godz. 13.50 wyjechaliśmy w drogę powrotną do Skarlina. To była pouczająca wycieczka i na pewno poszerzyła wiedzę uczniów o regionie. Swoimi wychowankami opiekowały się panie Sabina Kłosowska i Grażyna Jonowska. 

          • Wycieczka Oddziału Przedszkolnego

          • 20 czerwca 2023r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego odwiedziły niesamowite miejsce - "Zagrodę Edukacyjną Pszczółka. Nauka i zabawa w lesie". Wizyta w tym miejscu potwierdziła, że dzieci dzielimy na szczęśliwe i czyste;)

             

            Okazało się, że w pobliskim Lubstynku pewna rodzina stworzyła miejsce dla dzieci, gdzie mogą one rozwijać swoją naturalną ciekawość, bez obawy, że coś się ubrudzi, albo pójdzie nie tak. W przepięknych okolicznościach przyrody dzieci brały udział w warsztatach stolarskich i miały możliwość od podstaw zrobić szkatułki na swoje skarby. Maluchy samodzielnie szlifowały drewno, zbijały drewniane elementy, a na końcu zdobiły swoje pudełeczka. Młotki, gwoździe i pędzle nie były straszne naszym przedszkolakom. Poza warsztatami było dużo przestrzeni na swobodną zabawę w kuchni błotnej, przy budowie "wodociągów", puszczaniu baniek mydlanych, malowaniu na folii. Zabawy było co nie miara! Dzieci wróciły do domu "troszeczkę" brudne, ale uśmiechnięte od ucha do ucha!

        • Ratujemy i uczymy ratować
          • Ratujemy i uczymy ratować

          • Lekcje powoli się kończą i zbliżają się upragnione przez wszystkich wakacje. Bardzo ważne, by były one bezpieczne. Niestety, niebezpieczne sytuacje mogą zdarzyć się każdemu (niezależnie od wieku) i wszędzie. Ważne jest, byśmy umieli pomóc sobie i innym potrzebującym.

            20 czerwca 2023r. uczniowie klas I-III, a następnie klas IV-VII brali udział w zajęciach prowadzonych przez p. Elżbietę Suszyńską, na których zapoznali się i przypomnieli sobie jak udzielać pierwszej pomocy. Dzięki fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i programowi "Ratujemy i uczymy ratować" szkoła dysponuje fantomami do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dzieci zdawały sobie sprawę z powagi tematu i z wielkim zaangażowaniem wykonywały kolejne ćwiczenia związane z udzielaniem pierwszej pomocy.

            Mamy nadzieję, że w czasie wakacji niebezpieczne sytuacje nie zdarzą się nikomu i wszyscy wypoczęci i zdrowi wrócimy do szkoły we wrześniu. 

             

            Elżbieta Suszyńska

             

             

            Jeszcze raz dla przypomnienia - Podstawowe zabiegi resuscytacyjne (BLS)

            1. BEZPIECZEŃSTWO

            • Ocena bezpieczeństwa chorego oraz ratowników.
            • Należy usunąć wszelkie zagrożenia na przykład wstrzymać ruch przy wypadku samochodowym, czy odciąć źródło zasilania przy porażeniu prądem.

             

            2. SPRAWDZENIE PRZYTOMNOŚCI

            • Ocena przytomności chorego (zapytaj głośno: czy coś się stało, potrząśnij za ramiona).
            • Jeśli stwierdzamy brak reakcji na głos i potrząsanie, należy przyjąć, że chory jest nieprzytomny.

             

            3. WEZWANIE POMOCY

            • Należy zawołać o pomoc nie odchodząc jednocześnie od chorego lub wezwać pomoc telefonicznie.
            • Powinno się wezwać wykwalifikowaną pomoc, nawet jeśli jest konieczność odejścia od chorego.
            •  Numer 112999, 998, 997
            • Przedstaw się, powiedz gdzie i co się stało,  nie rozłączaj się pierwszy.

             

            4. SPRAWDZENIE ODDECHU

            Udrożnienie dróg oddechowych

            • ułożenie chorego na plecach,
            • usunięcie ciał obcych z jamy ustnej pod kontrolą wzroku,
            • odgięcie głowy ku tyłowi (przeciwwskazane przy podejrzeniu urazu kręgosłupa),
            • uniesienie żuchwy lub wysunięciu żuchwy (zabieg dopuszczalny przy podejrzeniu urazu kręgosłupa).

             

            Ocena oddechu

            • wzrokiem (obserwacja ruchów klatki piersiowej),
            • czuciem (należy zbliżyć policzek do ust chorego i wyczuć ruch powietrza),
            • słuchem (próba wysłuchania przepływu powietrza towarzyszącemu oddechowi).
            • Oddech agonalny, czyli szczątkowy (pojedyncze westchnienia) należy traktować jako brak oddechu.

            Jeżeli osoba poszkodowana oddycha układamy ją w pozycji bocznej, jeżeli poszkodowany nie oddycha przystępujemy do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (oddechy ratownicze+ uciskanie klatki piersiowej).

             

            5. POZYCJA BOCZNA USTALONA

            •  Klęknij przy osobie poszkodowanej.
            • Połóż rękę osoby poszkodowanej znajdującą się bliżej ciebie wzdłuż jej głowy. Drugą rękę przyłóż do twarzy
            • Zegnij w kolanie nogę osoby poszkodowanej (noga znajdująca się dalej od ciebie).
            • Przyciągnij osobę poszkodowana do siebie,

               trzymając za wystający łokieć i kolano.

            • Ułóż głowę na wyprostowanej ręce, udrożnij drogi oddechowe, sprawdzaj oddech co 2 minuty.

             

            6. RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO –ODDECHOWA (RKO).

            RKO opiera się na odpowiednim uciskaniu klatki piersiowej oraz oddechach ratowniczych.

            • Prawidłowy ucisk klatki piersiowej: klatkę piersiową uciska się na wysokości środkowej części mostka chorego - nadgarstki ratownika powinny być ułożone jeden na drugim, ręce powinny być wyprostowane w łokciach,  głębokość  ucisku 4-5 cm u dorosłego, około 1/3 wysokości tułowia u dziecka (im mniejsze dziecko, tym   lżejszy ucisk). częstotliwość około 100/min, nie powinno się odrywać rąk przy zwalnianiu ucisku, czas uciskania powinien być taki sam jak zwalniania ucisku.

             

            • Oddechy ratownicze wykonujemy metodą usta-usta, usta-nos, bądź usta-usta-nos. Wdech powinien trwać około jedną sekundę. Po wdechu dajemy czas na opadnięcie klatce piersiowej. Jeśli klatka piersiowa nie unosi się należy poprawić ułożenie głowy i żuchwy. Nie powinno się podejmować więcej niż dwóch prób ponowienia wentylacji.

                                                   

            • RKO u dorosłych :  2 oddechy ratownicze, 30 uciśnięć klatki piersiowej. Jeśli mamy do dyspozycji osobę do pomocy, jedna osoba wykonuje oddechy, zaś druga uciśnięcia we wskazanej powyżej proporcji.

             

            7. Resuscytację powinno się kontynuować do czasu:

            • przybycia wykwalifikowanych służb ratowniczych,
            • stwierdzenia powrotu oznak krążenia,
            • utraty sił przez ratownika.
          • Wyprawka przedszkolaka

          • Wyprawka Przedszkolaka

             

            Wyprawka Przedszkolaka  - Obrazek 1

             

             

             

            Wyprawka Przedszkolaka

            Szkoła Podstawowa w Skarlinie

            rok szkolny 2023/2024

             

             

             

            książki  

            • Pakiet edukacyjny „Ciekawa zabawa - sześciolatki” – (obowiązkowo dla dzieci 6 letnich   oraz tych 5-letnich, których rodzice rozważają rozpoczęcie nauki przez dziecko w klasie I w wieku 6 lat).  W skład pakietu wchodzą: 4 części Kart pracy, Pomoce, Książka sześciolatka oraz Mój zeszyt (zeszyt grafomotoryczny) Wydawnictwo Nowa Era Nowa 
            • Policzanki. 4-latki, Nowa Era
            • Rysowanki. 4-latki, Nowa Era
            • Rysowanki, 3-latki, Nowa Era
            • Wypatrywanki, 3-latki, Nowa Era                                 

             

            odzież/ obuwie

            •  kapcie/buty na zmianę (na zatrzaski, na rzepy, wsuwane),
            • dodatkowy zestaw ubrań (spodnie/spódniczka, bluzka, koszulka, rajstopy, majtki, skarpetki, torebka na zabrudzone lub mokre rzeczy -  spakować do podpisanego worka),
            • kamizelka odblaskowa,
            • strój galowy (dziewczynki: biała bluzka i granatowa lub czarna spódniczka;

                                      chłopcy: biała koszula i granatowe lub czarne spodnie)

             

            artykuły higieniczne

            • ręcznik papierowy, pudełko chusteczek higienicznych (wyciąganych)
            • podkładka śniadaniowa

             

            artykuły papiernicze

            • plecak
            • notes do drobnych ogłoszeń (na pierwszej stronie: imię i nazwisko dziecka,  telefony kontaktowe) 
            • piórnik na suwak, 2 ołówki: miękki i średni, długopis ( dobrze piszący), gumka do mazania i temperówka (na 2 grubości) z pojemnikiem
            • karton do przyborów plastycznych (pojemnik plastikowy) nie większy niż 35cm x 25 cm
            • teczka na gumkę
            • koperty małe – 5 szt, koperty średnie – 5 szt
            • kreda kolorowa, 1 op.kredki ołówkowe ( najlepiej z prawidłowym chwytem, np.  „Bambino”), kredki  świecowe, mazaki
            • farby: plakatowe i akwarela, 3 pędzelki: duży, średni i mały, kubek plastikowy do wody,
            • fartuszek ochronny do prac artystycznych; podkładka do malowania (większa niż kartka A4)
            • bloki  techniczne – A4 (1 z białymi kartkami i 1 z kolorowymi kartkami)
            • ryza papieru kolorowego lub białego
            • wycinanka A4 ( samoprzylepna), zestaw bibuł i krepa (zestaw lub minimum 3 kolory),
            • zestaw kreatywny (np.: pompony, druciki, piórka, patyczki itp. ), talerzyki papierowe (białe)
            • plastelina (12 kolorów),
            • kleje:  klej „Magic” 1szt., klej w sztyfcie 2szt;
            • zeszyty:  w trzylinię (16 kartkowy z czerwonymi i niebieskimi liniami)  2szt,  w kratkę -16 kartkowy  2 szt.,  
            • nożyczki z zaokrąglonymi końcami – 1 szt
            • dowolna kolorowanka

             

            inne

            • balony (5 ), słomki
            • patyczki do liczenia

             

             

            Wszystkie książki i przybory kupują rodzice/opiekunowie.

             

            Proszę podpisać wszystkie przybory !

          • Uczniowie klasy piątej na kręgielni

          • Uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej w Skarlinie oraz chętni ich rodzice wraz z wychowawczynią klasy, miło spędzili czas na nowomiejskiej kręgielni. 

            Piątoklasiści z wychowawczynią Panią Grażyną Jonowską pojechali 16 czerwca 2023 roku na kręgielnię do Nowego Miasta Lubawskiego. Towarzyszyli im chętni rodzice. Wyjazd miał charakter integracyjny. Najpierw były dwie godziny grania na kręglach, a rywalizacja upłynęła w miłej atmosferze. Potem kazdy serwował sobie posiłek, a była to przeważnie pizza. Niektórzy uczniowie wraz z rodzicami pograli też w bilard. Czas upłynął szybko i ciekawie. Po czterogrodzinnej inetgracji trzeba było wracać do domów. 

            Uczniowie klasy piatej wraz z wychowawczynią dziękują rodzicom, którzy zorganizowali transport ze Skarlina do Nowego Miasta Lubawskiego i z powrotem. Są też wdzięczni rodzicom, którzy znaleźli czas i pograli z nimi w kregle czy bilard. 

          • Nasi uczniowie na Gminnych Spotkaniach Samorządowych w Gwiździnach

          • W Szkole Podstawowej w Gwiździnach odbyły się XXIII Gminne Spotkania Samorządowe. Nie zabrakło na nich naszych przedstawicieli. 

            Do szkoły w Gwiździnach pojechali 15 czerwca 2023 roku uczniowie skarlińskiej klasy piątej - Maja Bejer, Aleksandra Rasztemborska i Alan Zgliński. Opiekę nad nimi sprawowała Pani Grażyna Jonowska, prowadząca w naszej szkole Samorząd Uczniowski. Spotkanie miało charakter debaty, nie było rywalizacji. Chodziło o wymianę zdań i doświadczeń. 

            Zebranych uczniów i ich opiekunów powitał Pan Henryk Zagórski, Dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. Kazimierza Wróblewskiego w Gwiździnach i od początku koordynator i prowadzący spotkania. W debacie uczestniczył też Pan Tomasz Waruszewski, Wójt Gminy Nowe Miasto Lubawskie. 

            Swoje doświadczenia mieli okazję wymienić uczniowie pięciu szkół nowomiejskiej gminy. Było po trzech przedstawicieli placówek oświatowych z: Jamielnika, Skarlina, Tylic, Gwiździn i Radomna. Mówiono o mediacjach uczniowskich i ich skuteczności w rozwiązywaniu konfliktów. Dyskutowano też o aktualnych problemach samorządności szkolnej i doskonalono umiejętności młodych samorządowców z poszczególnych placówek oświatowych. 

            Reprezentacja każdej ze szkół otrzymała gry planszowe i pamiątkowy dyplom. 

        • Bezpieczne wakacje
          • Bezpieczne wakacje

          • 15 czerwca 2023r. dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie  klas I – III z naszej szkoły brali udział w spotkaniu z bardzo aktywnym animatorem sportu z Nowego Miasta Lubawskiego – Panem Ryszardem Krzemieniewskim, który przybył na zaproszenie p. Elżbiety Suszyńskiej.

             Wielkimi krokami zbliżają się wakacje, więc spotkanie odbywało się pod hasłem „Bezpieczne wakacje”. Celem imprezy było propagowanie bezpiecznych i aktywnych form spędzenia czasu wolnego w okresie wakacji letnich. Dzieci wysłuchały informacji leśniczego Macieja Wysmulskiego ( Nadleśnictwo Jamy, Leśnictwo Skarlin)  o tym, z jakimi niebezpieczeństwami można zetknąć się w pobliskich lasach oraz jak postępować w przypadku zagrożenia. Pan Ryszard Krzemieniewski przypomniał najważniejsze zasady bezpiecznego spędzania czasu wolnego na wsi i w mieście. Dzieci obejrzały także filmy edukacyjne: „ Kamlotki – bezpieczne wakacje”; „Edu Kredka – bezpieczne wakacje”, z których dowiedziały się, jak przygotować się do wypoczynku nad wodą, w górach, w podróży i w czasie niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Wszystkie dzieci otrzymały mnóstwo prezentów: odblaski, naklejki, kolorowanki i inne gadżety. Szkoła otrzymała: apteczkę, gry tematyczne, materiały edukacyjne ufundowane przez: Urząd Wojewódzki Olsztyn, WOPR Warszawa, PKP Warszawa, Lasy Państwowe Warszawa, MSWiA Warszawa. Bardzo dziękujemy Panu Ryszardowi za wizytę u najmłodszych dzieci w naszej szkole. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza będzie stosowana nie tylko w czasie wakacji. Liczymy na to, że wszyscy wypoczęci i zdrowi spotkamy się po wakacjach.

            Elżbieta Suszyńska

          • Wybraliśmy nowy Samorząd Uczniowski

          • Najpierw była kampania wyborcza, potem głosowanie. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Skarlinie wybrali swoich przedstawicieli, czyli pięcioosobowy Samorząd Uczniowski na nowy rok szkolny 2023/2024. Będzie mu przewodniczył ALAN ZGLIŃSKI. 

            Miesiąc przed głosowaniem po dwóch przedstawicieli z klas III - VII (8 osób) prezentowało swoje programy wyborcze na plakatach zawieszonych na szkolnej tablicy ogłoszeń. Uczniowie chętnie je czytali i komentowali. Propozycje były ciekawe.

            Dnia 13 czerwca 2023 roku przyszedł czas na głosowanie, które nadzorowała Pani Grażyna Jonowska, opiekunka Samorządu Uczniowskiego wraz z młodzieżą z klasy ósmej, która opuszcza mury skarlińskiej placówki oświatowej. Osoby z poszczególnych klas oddawały swoje głosy i wrzucały wypełnione karty do głosowania do specjalnej urny wyborczej. Zagłosowały 63 osoby. 

            Po podliczeniu głosów, wszystko było jasne. Poniżej podajemy wyniki głosownia. 

            WERONIKA BILICKA z klasy III - 15 głosów

            GABRIEL DANIELEWSKI z klasy III - 25 głosów

            JOANNA GOLMANOWSKA z klasy IV - 32 głosy

            WIKTOR KLEIN z klasy IV - 35 głosów

            ALEKSANDRA RASZTEMBORSKA z klasy V - 48 głosów

            ALAN ZGLIŃSKI z klasy V - 47 głosów 

            SANDRA GÓRKA z klasy VII - 34 głosy

            CEZARY MIKA z klasy VII - 16 głosów

            Pięć osób, które uzyskały największą ilość głosów, będzie pracowało w nowym Samorządzie Uczniowskim Szkoły Podstawowej w Skarlinie. 

            Dnia 15 czerwca zebrał się nowy skład SU, by przydzielić funkcje swoim członkom. Narada nie trwała długo, a jej efekty były owocne. 

            Skład SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO na rok szkolny 2023/2024 wygląda nastepująco:  

            ALAN ZGLIŃSKI - przewodniczący

            ALEKSANDRA RASZTEMBORSKA - zastępca przewodniczącego

            SANDRA GÓRKA - skarbnik

            JOANNA GOLMANOWSKA - członek

            WIKTOR KLEIN - członek. 

            Gratulujemy nowemu samorządowi i życzymy owocnej pracy w nowym roku szkolnym, który rozpocznie się 4 września 2023 roku. 

             

             

          • Podsumowanie akcji GROSZ DO GROSZA

          • Samorząd Uczniowski, działający pod kierunkiem Pani Grażyny Jonowskiej, podsumował tegoroczną akcję GROSZ DO GROSZA. Udało się zebrać ponad 800 złotych. 

            W maju 2023 roku Samorząd Uczniowski ogłosił XV szkolną akcję GROSZ DO GROSZA. Przez cały miesiąc uczniowie poszczególnych klas zbierali groszowe monety. Liczyła się kwota zebrana na jednego ucznia w klasie.

            Po zebraniu protokołów z przeprowadzonej zbiórki okazało się, że najwięcej pieniędzy uzbierali uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią Elżbietą Suszyńską, bo aż 18, 67 zł na ucznia. Drugie miejsce z Panią Ewą Januszewską zajęli trzecioklasiści - 9, 69 zł na jedną osobę. Na trzeciej pozycji byli najstarsi uczniowie - ósmoklasiści, którzy wraz z Panią Martą Kotewicz zebrali 9, 49 zł na ucznia.

            Czwarte miejsce miała zerówka - 8,54 na dziecko, piąte wywalczyła klasa czwarta - 8,23 na ucznia, szóste miała klasa piata - 7,97 na ucznia, siódme - klasa siódma - 4,44 zł na ucznia, a ósme miała klasa druga, która uzbierała 3,32 zł na ucznia. 

            W sumie uczniowie całej szkoły usypali wielką górę grosza, która warta była 840,01 zł (8,94 zł na ucznia).  Zebrane pieniądze będą przeznaczone na doposażenie szkoły, a zostały przekazane Pani Paulinie Łukaszewskiej, p.o. Dyrektora Szkoły Podstawowej w Skarlinie. 

            Podsumowanie szkolnej akcji odbyło się na apelu. Dla pierwszaków - zwycięzców Samorząd Uczniowski ufundował nagrodę. Klasy, które zajęły pierwsze trzy miejsca otrzymały dyplomy. 

            Celem akcji było uswiadomienie uczniom, że z groszaków można zebrać niezłą sumę pieniędzy. 

            Samorząd Uczniowski dziękuje wszystkim, którzy włączyli się do udanej akcji. 

        • Wycieczka klasy I do Torunia
          • Wycieczka klasy I do Torunia

          • 7 czerwca 2023 r. uczniowie klasy pierwszej z wychowawczynią, pięcioma mamami, młodszym i starszym rodzeństwem wybrali się na długo wyczekiwaną wycieczkę do Torunia. W 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika odwiedziliśmy miasto urodzenia wielkiego polskiego astronoma. Pogoda i humory dopisywały nam przez cały dzień.  Toruń jest pełen pięknych i ciekawych miejsc. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od spaceru wzdłuż murów obronnych i panoramy Wisły. Zobaczyliśmy Krzywą Wieżę, Katedrę św. Janów, Dom Mikołaja Kopernika. Zrobiliśmy wiele pięknych zdjęć w charakterystycznych punktach Torunia, min. pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika, Pomnikiem Flisaka. Spacerowaliśmy ulicą Szeroką, przy której odwiedziliśmy ulubioną restaurację dzieci Mc Donalds. Kupiliśmy pamiątki i w oczekiwaniu na warsztaty zjedliśmy lody. Toruń to także pierniki. W Muzeum Historii Partaczy braliśmy udział w warsztatach wypieku pierników prowadzonych przez sympatycznego pana Łukasza. Własnoręcznie wykonane pierniki zabraliśmy na pamiątkę do domu. Ostatnim punktem bogatego programu wycieczki było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tu także zetknęliśmy się ze śladami Mikołaja Kopernika. Dzieci obserwowały wahadło, potwierdzające ruch Ziemi i  mnóstwo różnych obiektów i zjawisk astronomicznych. Oprócz tego przeprowadzały interesujące doświadczenia ze światłem, wodą, powietrzem, dźwiękiem. Nauka jest bardzo fascynująca zwłaszcza, gdy można jej dotknąć osobiście. Niechętnie opuszczaliśmy przepiękny Toruń. Myślę, że wielu uczestników wycieczki odwiedzi to przepiękne miasto jeszcze nie jeden raz.

            Elżbieta Suszyńska

            Bardzo dziękuję wspaniałym mamom za miłe towarzystwo i pomoc w czasie wycieczki.

            Zapraszam do obejrzenia zdjęć.  

          • DZIEŃ DZIECKA

          • Dnia 2 czerwca w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka . Zajęcia rozpoczęły się od przywitania uczniów i przedstawienia programu dnia.

            Na początku przedszkolaki i uczniowie  klas I-III przeszli do Sali Domu Rolnika. Tam pod czujnym okiem p. Elżbiety Suszyńskiej i wychowawczyń nastąpiło taneczne powitanie i rozgrzewka przygotowująca do dziecięcych, sportowych rywalizacji. Pierwszą konkurencją były rzuty woreczkami do tarczy, w którym to zadaniu dzieci popisywały się swoimi umiejętnościami. Były też zawody w skakaniu na skakankach, zadania z piłkami i wiele innych. Wszystkie dzieci z ogromnym zapałem i pozytywną energią uczestniczyły w licznych sportowych  konkurencjach.  

            Uczniowie klas starszych pod czujnym okiem Pani Luizy brały udział w wyścigu rzędów. Konkurencje były bardzo ciekawe i angażowały wszystkich uczniów. Zwycięzcami okazali się być uczniowie klasy ósmej :) 

             

            Po części sportowej przyszedł czas na warsztaty plastyczne. Na szkolnym holu czekała na dzieci folia, na której  wszystkie dzieci malowały farbami „Krainę Radości”. Dzieci z dużą przyjemnością i zaangażowaniem wzięły udział w tej twórczej pracy. Powstały piękne kolorowe obrazy. 

            Natomiast starszacy wykonali plakaty prozdrowotne na temat: piramidy żywienia, wody, sporty orac szkodliwości cukru.  

            Kolejną atrakcją było malowanie dziecięcych buziek, były: motylki, koniki, kwiatki, świnki inne zwierzaczki.  Na boisku dominowały bańki mydlane. Jednak główną atrakcją były dmuchane zjeżdżalnie, na których dzieci z radością spędzały czas. Nowością na naszym boisku były "Bumper Ball", czyli  nadmuchiwane kule, które możesz zastosować do zabaw organizowanych na trawie. Zabawie było co nie miara. Uczniom bardzo się podoabało, a i nauczycieli spbowali swoich sił :-) 

            Ósmoklasiści w ramch wolontariatu przygotowali dla grupki przedszkolaków mini zawody sportowe  z medalami.

            Na koniec dzieci zostały poczęstowane kiełbaską z grilla, goframi i lodami. Jedzonko, dmuchańca oraz kule ufundowałą nasza niezawodna Rada Rodziców :-)  Wszyscy stwierdzili ,że Dzień Sportu był bardzo udany.

          • Wycieczka klasy II i III do Olsztynka

          • 1 czerwca - w dniu święta wszystkich dzieci, uczniowie klasy II i III z wychowawczyniami p. Anitą Grzywacz i p. Ewą Januszewską wybrali się autobusem do Skansenu i Huty Szkła Artystycznego w Olsztynku. O godzinie 7.25 wszystkie dzieci zameldowały się przed szkołą. W tym samym czasie pojawili się policjanci na motocyklach, aby sprawdzić, czy bus, którym dzieci miały podróżować był bezpieczny. Policjanci szczegółowo sprawdzili sprawność busa i dali sygnał, że można spokojnie ruszać w trasę.

            Podróż minęła wszystkim bardzo szybko, gdyż pasażerowie byli bardzo rozśpiewani.

            O godzinie 8.45 dotarliśmy na miejsce. Tam czekały na dzieci liczne atrakcje związane z Dniem Dziecka: zabawy tradycyjne (bieganie  z fajerką, zośka, kiczka), chatka bajarki,  oaza gier podwórkowych, igraszki ruchowe, ludowy plac zabaw. Uczniowie zapoznali się przede wszystkim z dawną zabudową wsi mazurskiej, wyposażeniem zagród wiejskich, szkołą i innymi obiektami dawnej kultury wiejskiej zgromadzonymi w skansenie. 

            Kolejnym punktem wycieczki była Huta Szkła w Olsztynku. Dzieci zapoznały się z procesem powstawania wyrobów szklanych. Uczestniczyły w lekcji teoretycznej oraz pokazie praktycznym. Wszyscy z zaciekawieniem obserwowali tworzenie szklanych przedmiotów, które błyskawicznie i precyzyjnie powstawały w rękach hutników. Zachwyt wzbudziła też wystawa artystycznych przedmiotów wykonanych ze szkła. Na koniec dzieci mogły wykazać się zdobytą wiedzą, odpowiadając na pytania; z czego powstaje szkło, w jakiej temperaturze jest wytapiane i jak nazywają się narzędzia wykorzystywane do tworzenia szklanych arcydzieł. Za wszystkie prawidłowe odpowiedzi dzieci otrzymały szklane serduszka.  

            W drodze powrotnej nie mogło zabraknąć posiłku w McDonald's, gdzie oczywiście tak jak to zawsze na wycieczkach - dominował happy meal.

            Wycieczka na długo pozostanie w pamięci, ponieważ większość dzieci stwierdziła, że chciałaby pracować w tej maleńkiej hucie robiącej takie szklane cuda.

            Ewa Januszewska