• Szkolny Mikołajkowy Konkurs Recytatorski

          •       7 grudnia  odbył się II MIKOŁAJKOWY SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO, KLAS I-III i IV-VIII. Tematyka konkursu obejmowała wiersze związane z Mikołajem. Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach:

            • oddziału przedszkolnego
            • klas I-III
            • klas IV-VIII

                 Cel takiego spotkania to przede wszystkim popularyzowanie utworów o tematyce mikołajkowej, ale również doskonalenie umiejętności recytatorskich wśród naszych dzieci i umożliwienie uczestnikom występu przed publicznością i prezentacji własnych umiejętności.

            Jury w składzie 

            p. Marta Kotewicz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Skarlinie

            p. Bożena Smoczyńska - logopeda w Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim

            p.Barbara Topolewska -przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Skarlinie

            oceniało  następujące elementy:

            -pamięciowe opanowanie wybranego tekstu

            -interpretacja słowna tekstu (tempo, intonacja, dykcja)

            -kultura słowa

            -ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest i ruch sceniczny, strój).

                  Na początku dyrektor szkoły p.Marta Kotewicz i p.Ewa Januszewska powitały wszystkich gości bardzo serdecznie. Życzyły wszystkim uczestnikom dobrej zabawy i miłych wrażeń. Następnie Aleksandra Rasztemborska  i Alan Zgliński - uczniowie klasy VI zapraszali na scenę poszczególnych uczestników. Czas wszytkim umilały również występy artystyczne uczniów klasy VI, IV, II i I. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

                    Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.W czasie kiedy komisja podliczała głosy, swoje zdolności wokalne zaprezentowały przedszkolaki i inni obecni uczniowie.

            Po występach nadszedł czas ogłoszenia wyników przez komisję:

             

            Kategoria oddział przedszkolny

            I miejsce  Emilia Makowska

            II miejsce Aleksandra Makowska

            III  miejsce Lena Balewska

            Wyróżnienia

            Franciszek Góka

            Marcelina Pieniążkowska

            Agata Łukaszewska

             

            Kategoria klasy I-III

            I miejsce Aleksander Danielewski

            II miejsce Julia Makowska

            III miejsce Maria Makowska 

             

            Kategoria klasy IV-VIII

            I miejsce Filip Śliwiński

            II miejsce Julia Brzezińska

            III miejsce Wiktoria Ankiewicz

             

            Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

            Pozostali uczestnicy otrzymali  dyplomy i zakłądki do książek .

             

            Bardzo dziękujemy jury za owocną pracę.

            Fundatorom nagród: Radzie Rodziców składamy szczególne podziękowania.

            Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, uśmiechu i radości w tym dniu, a Rodzicom takich pociech.

            organizator Ewa Januszewska, Ewa Skubaja, Paulina Łukaszewska, Anita Grzywacz

          • Andrzejki

          •        Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W noc poprzedzającą Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.

                   Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. 30 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z przedszkolakami przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Ten czarodziejski dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji społeczności szkolnej. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom.

                    Andrzejki rozpoczęły się wróżbami przygotowanymi przez opiekunów i dzieci. W godzinach 9.00 -12.35 bawili się uczniowie klas I-III i przedszkolaki, natomiast starsi uczniowie zaczęli swoją zabawę od godz.11.00. Były różne rodzaje wróżb, a każda z nich miała inne znaczenie. Jedna z wróżb polegała na wylosowaniu kartki i przeczytaniu kim zostanie się w przyszłości. Kolejna wróżba polegała na wbiciu igły w papierowe serce i odgadnięcie kogo poślubimy. Następna polegała na wyrzuceniu dwóch kostek do gry. Ostatnia wróżba polegała na wybraniu jednego z pięciu kubków, pod którymi był: kamień, piórko, moneta, liść laurowy oraz muszelka.

                   Uczniowie mieli okazję posłuchać wróżb odczytywanych ze szklanej kuli. Dzieci poznały znaczenie wielu kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. W czasie zabawy buty ustawiały wszystkie dzieci, świetnie się przy tym bawiąc.

                  Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie.... Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

            Ewa Januszewska

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • 21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, czyli dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych a jego oryginalna nazwa brzmi Hallo World Day co symbolizuje cel tego dnia – wypowiedzenie hello (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.

            W naszej szkole od samego rana Samorząd Szkolny rozdawał magiczne karteczki, na których można było napisać życzliwe słowa do wybranej osoby. Tak wypisane kartki wrzucano do życzliwej skrzynki, a następnie członkowie Samorządu Szkolnego dostarczali je do adresatów. 

            Uczniowie klas II przedstawili inscenizację pt. "Córka Gburka", a także prezentowali wiersze o życzliwości. Pierwszoklasiści przedstawili pracę plastyczną na temat życzliwości, a trzecioklasiści zaprezentowali scenki z życia wzięte związane  z życzliwością. Na zakończenie szóstoklasiści zaśpiewali piosenkę Cleo "Dobre słowa". 

            Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra i rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

            koordynator Ewa Januszewska