• Wiosenne strofy...

          • Czas się obudzić z zimowego snu i zacząć rymować :-)

                       ***

            Wiosenne wierszyki,

            Magiczne liryki.

            Dziś zapomniane, 

            bo w Internecie czytane

            tylko ploteczki

            mądrej sąsiadeczki. :-)

             

            Lecz gdy facebooka opuścisz,

            a myśli wodze popuścisz,

            możesz przekazać ważne słowa,

            o tym, jak Polska robi się kolorowa.  

             

            I tymi strofami, chciałabym zachęcić Was, drodzy Uczniowie, do przesyłania swoich (WŁASNYCH, NIE PRZEPISUJEMY Z INTERNETU, TO NIEDOPUSZCZALNE KOCHANI!)  wiosennych wierszyków. 

            Pamiętajcie,  2 zwrotki - 4 wersowe zapisane starannie i własnoręcznie (kl.I-VIII) na ozdobionej kartce.

            Mamy już pierwszych poetów. Oczywiście są to najmłodsi. Brawo! Pierwsza była Maja z kl. I . Następnie swoje wierszyki przysłały przedszkolaczki: Julka W. i Marysia. 

            Czekamy też na 2 wiosenne zdjęcia! Czas na spacery :-)

            Adres, na który można wysyłać zdjęcia lub wiersze

            itrapczynska@gmail.com

            Iwona Trąpczyńska

          • III Marsz Biało - Czerwonych za nami...

          • W piątek, 29 kwietnia, w Skarlinie odbył się III Marsz Biało - Czerwonych. To impreza, której celem jest jednoczenie się społeczności szkolnej z mieszkańcami Skarlina i okolic. Po dwóch latach nieobecności biało - czerwonych na skarlińskiej ulicy, znowu wyszliśmy w trasę dookoła wiejskiego jeziorka. Oczywiście prowadził król Stanisław August Poniatowski (brawo Franek!) ze swoją świtą (szlachcic - Tomek, mieszczanin - Michał, chłop - Filip). W trakcie dwubarwnej parady, gromko wykrzykiwaliśmy hasło: Wiwat maj 3 maj! Śpiewaliśmy pieśni i piosenki. Słychać nas było w całym Skarlinie.

            W pochodzie uczestniczyli: uczniowie kl. I-VIII oraz zerówki, nauczyciele na czele z p. Dyrektorem Adrianem Ziółkowskim, zaproszeni goście: radny Skarlina p. Andrzej Pieńczewski, radna Lekart p. Barbara Giziewska, sołtys Skarlina p. Barbara Topolewska, przewod. KGW p. Elżbieta Zalewska, prezes OSP p. Edmund Bartycha z żoną (wnuczką Augustyna Serożyńskiego) p. Magdaleną Bartychą, Radę Rodziców reprezentowała p. Jolanta Bulera. Uczestników marszu strzegli i dbali o  bezpieczeństwo na drodze strażacy z OSP Skarlin (bardzo dziękujemy). 

            Po powrocie do Domu Rolnika, odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez nauczycielkę historii Iwonę Trąpczyńską. Wspierały ją p. Ewa Januszewska (taniec kl. II, muzyka, dekoracja), p. Elżbieta Baranowska (scenografia, zdjęcia), p. Marta Kotewicz (kamera), p. Adrian Ziółkowski (nagłośnienie) oraz niezawodny p. Adam Baranowski.

            Akademia składała się z 2 części:

            1. Występy  uczniów i dzieci naszej szkoły - Zosia i Ania z kl. VIII przekazywały cenne informacje z historii Polski, które ilustrowane były obrazami i filmami wyświetlanymi na ekranie, najmłodsi z Alanem z kl IV na czele przedstawili scenkę (brawo maluchy!), dwie dziewczynki z przedszkola (Marysia i Julka)  oraz uczniowie kl. IV (Olka, Jasiu)  recytowali wiersze, wszyscy pięknie śpiewali znane i mniej znane piosenki o Ojczyźnie, Zuzia (kl. III), Wiktoria i Martyna (kl. II) oraz Laura i Lenka (kl. I) tańczyły z flagami. Tę część zakończyły dzieci kl. II pięknym tańcem z białymi i czerwonymi chustkami.

            Zaangażowano też gości, nauczycieli oraz uczniów do czytania wybranych artykułów konstytucji. 

            2. Pokaz mody biało - czerwonej. Ci, którzy przybyli ubrani w polskich barwach zostali nagrodzeni za swoją kreatywność :-) Nagradzali goście opraz wybrani uczniowie :-)

            Była też okazja do zaprezentowania zwycięskiej drużyny Gminnego Konkursu Historycznego w składzie: Katarzyna Rutkowska, Milena Wiśniewska, Magdalena Niemaszyk oraz Alan Zgliński. Pan Dyrektor jeszcze raz pogratulował wiedzy i zaangażowania. 

            Na koniec głos zabrał p. Dyrektor Adrian Ziółkowski podsumowując naszą imprezę. 

            Miejmy nadzieję, że w kolejnym roku dołączy do MARSZU więcej mieszkańców Skarlina!

            Dziękuję rodzicom uczniów, którzy upiekli pyszne ciasta (zawsze można na Was liczyć:-) oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.

            Iwona Trąpczyńska

             

          • X GMINNY KONKURS HISTORYCZNY ,,MIKOŁAJ KOPERNIK- WCZORAJ I DZIŚ” RADOMNO 2022

          • "W 2023 roku będziemy obchodzić 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jesteśmy regionem, który posiada wiele miejsc i świadectw życia astronoma.

            Przygotowując się do obchodów roku jubileuszowego związanego z astronomem w ramach X Gminnego Konkursu Historycznego wykonujemy:

            1. plakat na 550 rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika wielkość plakatu: 99cmx69cm
            2. kartkę urodzinową dla astronoma- format dowolny,
            3. Technika powyższych prac dowolna.
            4. List do Mikołaja Kopernika- w liście powinny znaleźć się obowiązkowo dwa elementy:
            • a) życzenia skierowane do astronoma z okazji 550 rocznicy urodzin
            • b) opis odkrycia przełomu XX i XXI wieku, które zdaniem ucznia ma duże znaczenie dla rozwoju ludzkości, a jednocześnie zyskałoby uznanie Mikołaja Kopernika". *

            Zaczęliśmy od napisania testu. Trzy osoby przystąpiły do konkursu wiedzowego: Kasia, Milena i Alan. Świetnie znali życiorys i twórczość Mikołaja Kopernika. Czekała na nich Magda, która razem z pozostałymi, dużo czasu poświęciła na wykonanie prac plastycznych. Następnie jury oceniało prace plastyczno - literackie. 

             Oto rezulataty! :-)))) (fot.)

             O czym szybko donosimy :-)

            Gratuluję wszystkim uczniom dumnie prezentującym trofeum! Jesteście wielcy!

            W nagrodę wszyscy uczniowie pojechali na wycieczkę do Torunia, gdzie zwiedzaliśmy gród Kopernika, w tym jego kamienicę (muzeum). Oglądaliśmy też ciekawy film o kosmosie w 4d. Wrażeń było wiele. Od godz. 13.50 do 14.50 mielismy czas wolny i wpadliśmy do PIZZY HUT. MNIAM! :-)

            Dziękujemy organizatorom - bardzo nam się podobała wycieczka. 

            Uczniów przygotowała i nieźle się z nimi bawiła Iwona Trąpczyńska - nauczycielka historii

            * inf. od organizatora

          • Wkrótce majówka...

          • W piątek 29.04.2022 r. odbędzie się III Marsz Biało - Czerwonych. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, inni dorośli przychodzą w strojach biało - czerwonych. Zachęcam do kreatywności w tworzeniu stroju. O godz. 9.00 rozpocznie się marsz dookoła wiejskiego jeziorka. Po powrocie zapraszamy do sali w Domu Rolnika na uroczystości związane ze świętami majowymi. Zapraszamy rodziców i innych chętnych do przyłączenia się do naszego Marszu.

            Iwona Trąpczyńska

          • 19 kwietnia 1943 r. - ważna data!

          • Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja. Bezpośrednią przyczyną powstania, wywołanego przez żydowskie podziemne formacje zbrojne, była decyzja Niemców o likwidacji warszawskiego getta, w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Zryw powstańców getta warszawskiego przeciwko Niemcom był pierwszą akcją zbrojną na tak dużą skalę.

            więcej na ...

            https://polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim

             

          • W kinie HARMONIA...

          • Zbliżają się Święta Wielkanocne. Na zajęciach wczesnoszkolnych w klasach I-III królują tematy związane z Wielkanocą. Uczniowie poznają tradycje i obyczaje, malują pisanki, wyklejają baranki. By jeszcze bardziej wzmocnić wielkanocną atmosferę, najmłodsi pojechali do kina na film "Zając Max: Misja pisanka". Seans rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 76 minut. Po filmie krótki spacer po nowomiejskim rynku. Ostatnim punktem programu wycieczki był posiłek w pizzerii "105". Najedzeni i weseli wróciliśmy do szkoły. Wyjazd zorganizowała p. Ewa Januszewska, towarzyszyły jej wychowawczynie kl. I i III. 

            Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców i przew. p. Barbarze Topolewskiej za świąteczny prezent w postaci wycieczki. 

          • Uczniowie klasy ósmej na DNIU ZAWODOZNAWCZYM w Mrocznie

          • W szkole w Mrocznie 8 kwietnia 2022 roku zorganizowano X Dzień Zawodoznawczy. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem ósmoklasistów oraz firm i osób wystawiających swoje stoiska. Gościnnie wzięli w niej udział skarlińscy ósmoklasiści. 

            Wybór zawodu jest dla młodego człowieka wielkim wyzwaniem. Doskonale wiedzą o tym organizatorzy Dnia Zawodoznawczego, na który zaprasza Szkoła Podstawowa w Mrocznie. Impreza ma pomóc uczniom kończącym szkołę podstawową w wyborze dalszego kierunku kształcenia, szkoły ponadpodstawowej i zawodu. 

            W tym roku na DNIU ZAWODOZNAWCZYM gościli tradycyjnie uczniowie z gminy Grodziczno (ósmoklasiści szkół w: Zajączkowie, Boleszynie, Zwiniarzu i Nowym Grodzicznie i gospodarze z Mroczna) oraz gościnnie uczniowie podstawówek w Brzoziu i Skarlinie. Zebranych powitała Edyta Zielazna, dyrektorka szkoły. Inicjatywę pochwalił Tomasz Szczepański, wójt gminy Grodziczno. 

            Na zorganizowanych 30 stoiskach można było spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych oraz firm czy zakładów pracy. Zaproszeni pracownicy dzielili się z uczniami doświadczeniem zawodowym, mówili o predyspozycjach do wykonywania danego zawodu, potrzebnym wykształceniu i umiejętnościach. Odpowiadali też na pytania dotyczące zarobków. 

            Oferty edukacyjne zaprezentowali: Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku, Zespół Szkół w Lubawie, Zespół Szkół w Bielicach, Zespół Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, Zespół Szkół im. Wł. Jagiełły w Lidzbarku oraz Akademicki Zespół Placówek Oświatowych w Fijewie. 

            Swoje stoiska mieli m.in.: policjanci, strażacy, pracownicy służby zdrowia, sądu, urzędu pracy i urzędu gminy, poradni psychologiczno – pedagogicznej i banku. Spotkać można było też: żołnierza, leśnika, marynarza, fryzjera, kosmetyczkę, informatyka, geodetę, dziennikarza czy bibliotekarza oraz przedstawicieli innych firm i zakładów pracy. Ósmoklasiści wrócili do domów z głowami pełnymi nowych informacji, firmowymi gadżetami i ulotkami czy folderami informacyjnymi. 

            Koordynatorką wyjazdu uczniów ze Skarlina była Pani Grażyna Jonowska. Wyjazd odbył się w ramach doradztwa zawodowego. 

          • EKOLOGICZNY POKAZ MODY

          • Regulamin konkursu szkolnego

            „Ekologiczny pokaz mody ”

            I. Postanowienia ogólne

            1. Organizatorem konkursu jest Marta Kotewicz

            2. Cel główny: 

            Popularyzowanie wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu

            3. Cele szczegółowe:

            zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania lub przetworzenia,

            poszerzanie świadomości ochrony środowiska,

            wykorzystanie surowców wtórnych do projektów strojów ekologicznych,

            zabawa twórcza.

            II. Zasady konkursu :

            1. Termin konkursu: 21 kwietnia 2022 r. 

            2. Konkurs jest przeznaczony dla chętnych dzieci Oddziału Przedszkolnego oraz uczniów klas I-VIII

            3. Zasady konkursu dotyczą zaprojektowania i wykonania stroju ekologicznego z surowców selektywnie zbieranych. Elementy muszą być wykonane z surowców wtórnych. Następnie model prezentuje go 21 kwietnia podczas szkolnego Dnia Ziemi.

            Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach: 

            -klasy O-III oraz -klasy IV-VIII 

            III. Warunki uczestnictwa: 

            -uczestnicy zobowiązani są do samodzielnego przygotowania, jednego stroju ekologicznego, z materiałów gotowych do ponownego wykorzystania (plastikowe butelki,nakrętki, worki, tekstylia, makulatura itp. 

            − projekt dowolny, temat pracy otwarty (strój wieczorowy, sportowy, do pracy, do szkoły, na plażę itp.

            IV. Zasady rozstrzygnięcia konkursu 

            − jury dokona podziału nagród biorąc pod uwagę pomysł, wykonanie i prezentację stroju, 

            − przyznane zostaną nagrody dla laureatów konkursu. 

            V. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej szkoły i w salach lekcyjnych. 

            Marta Kotewicz

          • SZKOLNY KONKURS NA NAJŁADNIEJSZY WIOSENNY WYSTRÓJ SALI LEKCYJNEJ

          • REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU

            NA NAJŁADNIEJSZY WIOSENNY

            WYSTRÓJ SALI LEKCYJNEJ

             

            I. Postanowienia ogólne

            1. Organizatorem konkursu jest Ewa Januszewska

            2. Cele konkursu:

            - integracja zespołów klasowych

            - stworzenie w salach klimatu i atmosfery sprzyjającej nauce

            - wpajanie uczniom odpowiedzialności za sale lekcyjne

            - motywowanie uczniów do dbałości o swoje miejsce pracy

            II. Zasady konkursu

            1. Czas trwania konkursu – od 04.04.2022r. do 29.04.2022r.

            2. Konkurs jest przeznaczony dla przedszkola i uczniów Szkoły Podstawowej w Skarlinie

            3. Ocenie podlegać będą:

            - ogólny wygląd klasy (czystość i estetyka wykonania gazetek)

            - symbole wiosny ( kwiaty, rośliny, ptaki) w sali lekcyjnej

            - wiosna w wierszach i przysłowiach

            - samodzielność wykonania dekoracji przez uczniów

            III. Zasady rozstrzygnięcia konkursu

            1. Wygląd klas oceni jury w składzie powołanym przez organizatora.

            2. Jury przyzna odpowiednio punkty każdej klasie.

            3. Komisja konkursowa oceniać będzie wygląd sal lekcyjnych.

            4. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi dnia 9 maja 2022r.

            5. Jury zastrzega sobie prawo do przyznania wyróżnień.

            IV. Postanowienia końcowe

            1. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej szkoły i w salach lekcyjnych

                                                                                         Ewa Januszewska