Aktualności
Przedszkolaki nie mogą doczekać się aż nadejdzie WIOSNA!!! Mogły samodzielnie wysiać nasiona oraz cebulki kwiatów do doniczek a następnie podlać sadzonki. Sadziły cebulkę, fasolę, owies, hiacynty oraz krokusy....
- 44
W marcu jest jak w garncu, deszcz lub słońce świeci, czasem sypnie śniegiem, mróz postraszy dzieci. pogodę szykuje. Wiosna w błękitnej sukience bierze krokusy na ręce. Wykąpie je w rosie świeżej i w nowe płatki ubierze.
- 12
Dzień Kobiet to wyjątkowy dzień, ważny dla wszystkich kobiet, zarówno tych dużych, jak i małych, 8 marca odbyła się uroczystość z tej okazji. Radosna atmosfera panowała już od samego rana. W tym szczególnym dniu wszystkie kobietki otrzymały serdeczne życzenia, i upominki.
- 7
"Dzień Świętego Walentego To dzień dobry dla każdego! W tym dniu wszyscy to wyznają, Że chcą kochać i kochają!"
- 26
Tłusty Czwartek - Oddział Przedszkolny "Był okrąglutki i nie miał rączek. Z wierzchu miał piękną, chrupiącą skórkę, a w środku dziurkę na konfiturkę!"
- 26
Rekrutacja do klasy I w Szkole Podstawowej w Skarlinie
Drodzy Rodzice,
Poniżej podajemy terminy postępowania rekrutacyjnego
do klasy I w Szkole Podstawowej w Skarlinie.
Do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej
przyjmuje się z urzędu dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły
na podstawie zgłoszenia rodziców (prawnych opiekunów).
Wypełnione zgłoszenie należy złożyć w sekretariacie szkoły.
Zgłoszenia do klasy I można składać
od 20.02.2024r. do 08.03.2024r.
Wszystkie dokumenty można pobrać: w sekretariacie lub ze strony internetowej szkoły poniżej.
Rekrutacja do Oddziału Przedszkolnego
Drodzy Rodzice,
Poniżej podajemy terminy postępowania rekrutacyjnego
do Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Skarlinie
Dzieci kontynuujące edukację w oddziale przedszkolnych w naszej gminie nie będą brały udziału w procesie rekrutacyjnym.
Obowiązkiem Rodziców jest złożenie w terminie
od 01.02.2024r. do 17.02.2024r.
deklaracji o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.
Aby kandydatura nowego dziecka była rozpatrzona
w postępowaniu rekrutacyjnym należy:
wypełnić wniosek o przyjęcie dziecka do oddziału przedszkolnego
Wypełniony wniosek należy złożyć w sekretariacie szkoły
Wnioski można składać od 20.02.2024r. do dnia 08.03.2024r.
Wszystkie dokumenty można pobrać: w sekretariacie lub ze strony internetowej szkoły poniżej.
Szkolny Mikołajkowy Konkurs Recytatorski
7 grudnia odbył się II MIKOŁAJKOWY SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI DLA DZIECI Z ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO, KLAS I-III i IV-VIII. Tematyka konkursu obejmowała wiersze związane z Mikołajem. Konkurs przeprowadzony został w trzech kategoriach:
- oddziału przedszkolnego
- klas I-III
- klas IV-VIII
Cel takiego spotkania to przede wszystkim popularyzowanie utworów o tematyce mikołajkowej, ale również doskonalenie umiejętności recytatorskich wśród naszych dzieci i umożliwienie uczestnikom występu przed publicznością i prezentacji własnych umiejętności.
Jury w składzie
p. Marta Kotewicz - dyrektor Szkoły Podstawowej w Skarlinie
p. Bożena Smoczyńska - logopeda w Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji w Nowym Mieście Lubawskim
p.Barbara Topolewska -przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Skarlinie
oceniało następujące elementy:
-pamięciowe opanowanie wybranego tekstu
-interpretacja słowna tekstu (tempo, intonacja, dykcja)
-kultura słowa
-ogólny wyraz artystyczny (uzasadniony gest i ruch sceniczny, strój).
Na początku dyrektor szkoły p.Marta Kotewicz i p.Ewa Januszewska powitały wszystkich gości bardzo serdecznie. Życzyły wszystkim uczestnikom dobrej zabawy i miłych wrażeń. Następnie Aleksandra Rasztemborska i Alan Zgliński - uczniowie klasy VI zapraszali na scenę poszczególnych uczestników. Czas wszytkim umilały również występy artystyczne uczniów klasy VI, IV, II i I. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.
Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom.W czasie kiedy komisja podliczała głosy, swoje zdolności wokalne zaprezentowały przedszkolaki i inni obecni uczniowie.
Po występach nadszedł czas ogłoszenia wyników przez komisję:
Kategoria oddział przedszkolny
I miejsce Emilia Makowska
II miejsce Aleksandra Makowska
III miejsce Lena Balewska
Wyróżnienia
Franciszek Góka
Marcelina Pieniążkowska
Agata Łukaszewska
Kategoria klasy I-III
I miejsce Aleksander Danielewski
II miejsce Julia Makowska
III miejsce Maria Makowska
Kategoria klasy IV-VIII
I miejsce Filip Śliwiński
II miejsce Julia Brzezińska
III miejsce Wiktoria Ankiewicz
Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.
Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i zakłądki do książek .
Bardzo dziękujemy jury za owocną pracę.
Fundatorom nagród: Radzie Rodziców składamy szczególne podziękowania.
Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi, uśmiechu i radości w tym dniu, a Rodzicom takich pociech.
organizator Ewa Januszewska, Ewa Skubaja, Paulina Łukaszewska, Anita Grzywacz
Andrzejki
Andrzejki to stary ludowy zwyczaj. Wróżby czyniono 29 listopada w wigilię Andrzejek. Miały one dać odpowiedź na długo oczekiwane pytania. W noc poprzedzającą Św. Andrzeja prześcigano się w pomysłach, by z najróżniejszych oznak wyczytać swoją przyszłość.
Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić. 30 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z przedszkolakami przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Ten czarodziejski dzień był okazją do zapoznania się z tradycją andrzejkową, radości oraz integracji społeczności szkolnej. Dzieci mogły poznać swoją przyszłość, sprawdzić co je czeka. Przygotowane rekwizyty, stworzyły odpowiedni nastrój sprzyjający przepowiedniom.
Andrzejki rozpoczęły się wróżbami przygotowanymi przez opiekunów i dzieci. W godzinach 9.00 -12.35 bawili się uczniowie klas I-III i przedszkolaki, natomiast starsi uczniowie zaczęli swoją zabawę od godz.11.00. Były różne rodzaje wróżb, a każda z nich miała inne znaczenie. Jedna z wróżb polegała na wylosowaniu kartki i przeczytaniu kim zostanie się w przyszłości. Kolejna wróżba polegała na wbiciu igły w papierowe serce i odgadnięcie kogo poślubimy. Następna polegała na wyrzuceniu dwóch kostek do gry. Ostatnia wróżba polegała na wybraniu jednego z pięciu kubków, pod którymi był: kamień, piórko, moneta, liść laurowy oraz muszelka.
Uczniowie mieli okazję posłuchać wróżb odczytywanych ze szklanej kuli. Dzieci poznały znaczenie wielu kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z butów. Kiedyś wróżbę ustawiania butów do drzwi stosowały niezamężne panny, chcąc dowiedzieć się, która z nich pierwsza wyjdzie za mąż. W czasie zabawy buty ustawiały wszystkie dzieci, świetnie się przy tym bawiąc.
Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie.... Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości i po raz kolejny były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.
Ewa Januszewska
3
Świąteczna wycieczka przedszkolaków do Hüllo do Lubawy- 04.12.2023
- 51
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
21 listopada obchodzimy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, czyli dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych a jego oryginalna nazwa brzmi Hallo World Day co symbolizuje cel tego dnia – wypowiedzenie hello (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką.
W naszej szkole od samego rana Samorząd Szkolny rozdawał magiczne karteczki, na których można było napisać życzliwe słowa do wybranej osoby. Tak wypisane kartki wrzucano do życzliwej skrzynki, a następnie członkowie Samorządu Szkolnego dostarczali je do adresatów.
Uczniowie klas II przedstawili inscenizację pt. "Córka Gburka", a także prezentowali wiersze o życzliwości. Pierwszoklasiści przedstawili pracę plastyczną na temat życzliwości, a trzecioklasiści zaprezentowali scenki z życia wzięte związane z życzliwością. Na zakończenie szóstoklasiści zaśpiewali piosenkę Cleo "Dobre słowa".
Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i – tak na próbę – okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra i rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.
koordynator Ewa Januszewska
25.11 Światowy Dzień Pluszowego Misia 🐨🐻🐼🐻❄️🧸
"Kto przytuli w ciemną noc?
Kto ma pocieszania moc?
Kto sekretów mych nie zdradzi?
Kto w potrzebie mi doradzi?
Mój przyjaciel Miś maleńki,
Co przegania wszystkie lęki..."
24
WYCIECZKA DO OLSZTYNA
- 39
15 listopada uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki pojechali do Olsztyna. Poerwszym punktem podróży był Teatr Lalek. Dzieci z wielką ciekawością obejrzały "Czerwonego Kapturka". Podziwiały występy aktorów, nawiązały żywy kontakt z bohaterami spektaklu, a na koniec biły gromkie brawa. Następnym punktem wycieczki była wizyta w Warmiolandii. Tam czakało na dzieci wiele atrakcji: trzypiętrowa konstrukcja z licznymi mprzeszkodami, duży basen z kulkami, trzytorowa zjeżdżalnia, trampoliny oraz gry multimedialne. Wszyscy mogli wcielić się w postacie: lekarza, pacjenta, handlarza, czy odwiedzić pocztę. Ostatnim etapem była długo wyczekiwana wizyta w McDonald`s.
29
Spotkanie uczniów klasy 8 w Firmie DREW_BAK
Dnia 15.11.2023 r. uczniowie klasy 8 uczestniczyli w ciekawej lekcji przedsiębiorczości. Spotkanie w Firmie DREW_BAK w Gwiździnach zorganizowała Pani Mirosława Zelma, a celem wizyty było wzbudzenie refleksji uczniów na temat ich przyszłości zawodowej.
Pan Prezes - Zdzisław Nowiński ciekawie opowiadał o produkcji akcesoriów i komponentów meblowych z drewna. Oprowadził nas po halach produkcyjnych, co było bardzo ciekawym doświadczeniem. Uczniowie z zainteresowaniem obserwowali proces powstawania elementów drewnianych do mebli, nowoczesny sprzęt i urządzenia wykorzystywanie do produkcji zaciekawiły ósmoklasistów. By sprostać wymaganiom na poszczególnych stanowiskach pracy, niezbędna jest wykwalifikowana kadra.
Był też czas na zadawanie pytań, a na końcu wszyscy otrzymali drobne upominki od Firmy.
Zapraszamy do oglądania zdjęć.
Wychowawczyni klasy 8
Sabina Kłosowska
12
Święto Niepodległości
11 listopada to niezwykle ważna data w kalendarzu każdego Polaka. W przeddzień Święta Niepodległości społeczność naszej szkoły spotkała się w Lekartach, przy pomniku ku czci Augustyna Serożyńskiego, by tam rozpocząć obchody.
Zgodnie z tradycją, odśpiewano hymn państwowy. Następnie Pani Dyrektor Marta Kotewicz przywitała zebranych: Wójta Gminy Nowe Miasto Lubawskie - Tomasza Waruszewskiego, Radnych Lekart i Skarlina, sołtysów, przedstawicieli OSP Lekarty i Skarlin, którzy ze sztandarami pełnili wartę podczas wydarzenia, przybyłych mieszkańców i rodziców oraz nauczycieli i uczniów. W poruszających słowach Pani Dyrektor przypomniała drogę Polski do niepodległości. Zwróciła uwagę na istotę współczesnego znaczenia Święta 11 listopada.
Pani Marta Makowska, nauczycielka historii, w kilku słowach przybliżyła sylwetkę Augustyna Serożyńskiego - lokalnego działacza społecznego, który swoim życiem pokazał potomnym, że pochodzenie czy status materialny nie determinują przyszłości człowieka.
Przy pomniku złożono kwiaty i znicze oraz uczczono minutą ciszy tych, którzy odeszli walcząc o wolną Polskę.
Głos zabrali również: Pan Wójt Tomasz Waruszewski, Pani Ewa Jarońska, w imieniu sołtysa Lekart Pana Ryszarda Pruchniewskiego, Pani Barbara Giziewska - radna Lekart oraz wnuczka A. Serożyńskiego oraz Pani Gertruda Makowska.
Strażacy zabezpieczali drogę, by wszyscy uczestnicy mogli udać się krokiem poloneza do świetlicy wiejskiej w Lekartach. Tam uczniowie klasy VIII pod opieką Pani Sabiny Kłosowskiej zaprezentowali z wykorzystaniem różnych środków przekazu część artystyczną - drogę Polaków do wolności. Usłyszeliśmy patriotyczne wiersze i pieśni, uczennica klasy I, Iga Neumann z przejęciem wykonała utwór „Wojenko, wojenko”. Uroczystość uświetnił również występ Pani Mirosławy Zelmy, naszej nauczycielki oraz Magdaleny Niemaszyk z klasy VIII. Przepiękne wykonanie pieśni o Katyniu „Ostatni list” bardzo wzruszyło zebranych.
Istotnym elementem tegorocznych obchodów Święta Niepodległości był Przegląd Tańców Narodowych zainicjowany przez Panią Sabinę Kłosowską. Taka formuła pozwoliła nie tylko poznać nasze narodowe tańce, ale też wprowadziła dużo radości, zarówno dla występujących jak i dla publiczności. Wychowawcy klas I-VIII przygotowali z uczniami poloneza, mazura, kujawiaka, oberka, krakowiaka i mazurka. Każdą klasę nagrodzono gromkimi brawami, a za najbardziej wzruszający zgodnie uznano występ klasy I, która na zakończenie tej części zaprezentowała układ taneczny z szarfami w barwach narodowych.
Kolejnym punktem programu był wyczekiwany przez uczniów Bieg Niepodległości im. Augustyna Serożyńskiego. Odtworzono fragment filmu pt. „Augustyn Serożyński - mała inscenizacja z wielką historia w tle” w reżyserii Pani Iwony Trąpczyńskiej, a następnie Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do udziału w V już biegu. Pani Luiza Szulc i Pan Adam Baranowski już wczesnym rankiem przygotowali trasy dla poszczególnych kategorii uczestników biegu. Oczywiście ostatni odcinek był najdłuższy i miło nam poinformować, że wszyscy uczestnicy ukończyli bieg :)
Po biegu na wszystkich uczestników i zebranych gości czekał już poczęstunek w świetlicy. Mieszkańcy Lekart z Panią Anną Pieniążkowską na czele przygotowali kiełbaski, Pan S. Makowski słodką niespodziankę a Pani B. Giziewska - tradycyjnie już - przepyszne drożdżówki. Dziękujemy bardzo.
W kategorii Oddział Przedszkolny zwyciężyli:
Dziewczynki:
1. Klara Dymała
2. Emilia Makowska
3. Agata Łukaszewska
Chłopcy:
1. Franciszek Górka
2. Szymon Szramka
3. Alex Górka
Kategoria klasy I-III
Dziewczęta:
1. Marta Rasztemborska
2. Lena Górka
3. Renesmee Szymańska
Chłopcy:
1. Bartosz Gorzycki
2. Kacper Zaleś
3. Alan Kulewski
Kategoria klasy IV-V
Dziewczęta:
1.Martyna Klein
2. Lena Gorzycka
3. Wiktoria Bilicka
Chłopcy:
1.Wiktor Klein
2. Damian Szymański
3. Jan Guzowski
Kategoria klasy VI-VIII
Dziewczęta:
1. Amelia Dąbrowska
2. Magdalena Niemaszyk
3. Aleksandra Rasztemborska
Wiktoria Ankiewicz
Chłopcy:
1. Kacper Lenckowski
2. Piotr Erdmański
3. Filip Łukaszewski
Medale ufundowało Gminne Zrzeszenie LZS. Dofinansowano ze środków Gminy Gmina Nowe Miasto Lubawskie.
Następnie rozstrzygnięto także ogłoszony przez Panią Martę Makowską na początku października konkurs pt. „Czym jest dla mnie Niepodległa?”. Jury części plastycznej w składzie: Pani Dyrektor Marta Kotewicz, Pani Ewa Januszewska oraz Pani Paulina Łukaszewska, po burzliwych obradach przyznało następujące miejsca:
Oddział przedszkiolny:
1. Aleksandra Makowska
2. Marcelina Pieniążkowska
3. Emilia Makowska
Klasy I-III:
1. Igor Pieniążkowski
2. Maria Makowska
3. Laura Cieśniewska
Klasy IV-VIII:
1. Joanna Golmanowska
2. Jan Golmanowski
3. Aleksandra Rasztemborska
W konkursie literackim prace oceniały Pani Dyrektor, Pani Ewa Skubaja i Pani Ewa Januszewska. Pierwsze miejsce zdobyła Magdalena Niemaszyk.
Na zakończenie pani Dyrektor jeszcze raz podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości.
Koordynatorki: S. Kłosowska , M. Makowska, L. Szulc
Fot. E .Skubaja, A. Grzywacz
Więcej zdjęć: https://photos.app.goo.gl/2KUynymsMwnUeAp58
45
Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania
- 25
8 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania.
Głównym celem organizacji tego dnia jest zachęcenie dzieci do zdrowego odżywiania się. Nie od dziś wiadomo, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Jest źródłem energii potrzebnej nam do prawidłowego funkcjonowania.
Ważne jest, by było dobrze skomponowane. Dlatego też w tym dniu uczniowie klasy drugiej w czasie zajęć z wychowawczynią przygotowywali dla siebie i młodszej braci szkolnej zdrowe śniadanie.
Akcja dała uczniom nie tylko wspaniałą zabawę, ale również szansę na integrację grupy, zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie człowieka.
Ewa Januszewska
Ognisko integracyjne klasy 8
18.10.2023 r.
We współczesnym świecie, w natłoku zajęć i obowiązków bardzo ważne jest, aby znaleźć miejsce i czas do przebywania razem, a nie tylko obok siebie.
Uczniowie klasy 8 z wychowawczynią - Panią Sabiną Kłosowską spotkali się przy ognisku, by spędzić razem trochę czasu w innej formie niż w klasowych ławkach. W spotkaniu uczestniczyli również rodzice. Oprócz tradycyjnych kiełbasek na ognisku były pieczone ziemniaki. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. Przy płonącym ognisku, w pięknych okolicznościach przyrody czas szybko płynął. Śmiech i rozmowy na przyjemne tematy, wspólne śpiewanie i biesiadowanie to dobry sposób na relaks i odstresowanie.
Uczniowie wraz z wychowawczynią dziękują rodzicom, którzy znaleźli czas, przygotowali ognisko i uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym.
6
BohaterON w naszej szkole
10.10.2023 roku w naszej szkole odbyła się wspólna lekcja historii dla klas IV-VIII zorganizowana w ramach ogólnopolskiej kampanii historycznej BohaterON w twojej szkole 2023. Celem kampanii jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku. Projekt ma także edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.
Lekcja rozpoczęła się od krótkiego wprowadzenia, w którym nauczycielka historii Marta Makowska nakreśliła tematykę zajęć, podkreślając znaczenie września 1939 roku w historii naszego narodu.
Następnie uczniowie pracowali w grupach z wykorzystaniem rutyny 12 kreatywnych pytań, po czym wysłuchali opowiadania Magdaleny Górskiej „Iskra nadziei”. Z zainteresowaniem zapoznali się z treścią pamiętnika spisanego przez nastoletnią Jankę, mieszkankę walczącej z okupantem Warszawy. Kolejnym etapem zajęć było sprawdzenie co udało się zapamiętać oraz tworzenie map myśli z hasłami związanymi z opowiadaniem. Uczniowie świetnie poradzili sobie z wszystkimi zadaniami.
To jednak nie koniec kampanii. Teraz zapraszamy wszystkich uczestników lekcji do umieszczenia wpisów na stronie Dumni z Powstańców, gdzie można podziękować naszym Bohaterom, napisać kilka słów o znaczeniu Ich walki dla całego narodu. Każdy wpis to znacznik na mapie Polski symbolizujący dowód uznania, pamięci i dumy z Powstańców Warszawskich oraz młodych pamiętających i dumnych ze swojej historii. Wszycy uczestnicy zajęć otrzymają ponadto dyplomy potwierdzające udział w kampanii.
Link do wpisów:
https://wpis.dumnizpowstancow.pl/
7
RUSZA TENIS STOŁOWY
Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej gry w tenisa stołowego
Dzień chłopaka-migawki
- 18
Archiwum Aktualności