21 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Warto przytoczyć krótki opis sylwetki życzliwej osoby.
Życzliwy to przede wszystkim człowiek dobrze nastawiony do innych, o łagodnym usposobieniu, miły, wykazujący się wysoką kulturą osobistą, skłonny do pomocy. Serdeczność wobec innych okazuje dobrym słowem i dobrym czynem. Przy tym szanuje drugiego człowieka. Stara się go zrozumieć, jest wobec niego pełen empatii, potrafi współczuć, pochylić się nad istotą problemu, doradzić. W trudnych sytuacjach dla innych jest w stanie wykazać się nie tylko skutecznością działania, ale potrafi być wyrozumiały i dyskretny. Jest wiarygodny w swoich poczynaniach, szczery, uprzejmy i lojalny. W niezręcznych okolicznościach wykazuje się dyplomacją, zachowuje takt i umiar. Nie wyśmiewa, nie obgaduje, nie oczekuje niczego w zamian. Wyraża przyjazny stosunek do innych. Jego otwarta postawa, ciepły uśmiech i dobre słowo sprawia, że lubimy przebywać w jego towarzystwie. Czasami uda nam się dostrzec w nim to, co skrywa tak doszczętnie i o czym już dawno przestaliśmy mówić głośno – jego ogromne dobre serce.
W Polsce Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień zagościł w 2006 r., a głównym jego propagatorem było miasto Wrocław. Nie ma jednej formuły na obchodzenia tego święta. Podobno zgodnie z oryginalną nazwą należało powiedzieć z uśmiechem „Hello” do co najmniej dziesięciu nieznanych osób dziennie i życzyć im miłego dnia. W naszym kraju obchodzimy to święto na różne sposoby.
Forma obchodów jest uzależniona nie tylko od pomysłów koordynatorów, ale przede wszystkim od zaangażowania uczestników, do których skierowana jest propozycja działań związanych z życzliwością.
Życzliwość nie jest cechą wrodzoną. Można się jej nauczyć.
A jak życzliwości uczą się nasze przedszkolaki i uczniowie zobaczcie sami....
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie
Ewa Januszewska
Iwona Trąpczyńska - montaż nadesłanych filmików