Nowa galeria Wiosna 2022 została dodana do albumu fotograficznego
klasa I
Nowa galeria Wiosna 2022 została dodana do albumu fotograficznego
klasa I
W dniu dzisiejszym w Szkole Podstawowej w Gwiździnach odbył się Gminny Konkurs Matematyczny klas I-III. Nasi szkolni przedstawiciele to: Nadia Górka kl.I, Wiktoria Śliwińska kl.II i Jan Guzowski kl.III.
Uczniowie ci zostali powitani przez panią dyrektor Hannę Błaszkowską, a także organizatorkę konkursu panią Emilię Dembińską. Następnie wszyscy udali się do sal lekcyjnych w których rozwiązywali test matematyczny w swoich kategoriach. Po napisaniu testu dzieci udały się na słodki poczęstunek, a w tym czasie komisja sprawdzała testy. Wyniki naszych uczniów okazały się fantastyczne :
Nadia Górka kl.I - miejsce III
Wiktoria Śliwińska kl.II - miejsce II
Jan Guzowski kl.III - miejsce II
Zwycięzcy z rąk pana wójta i pani dyrektor otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.
Nasi przedstawiciele w punktacji generalnej (ilość punktów, które zdobyli wszyscy przedstawiciele danej szkoły ) zajęli II miejsce i wrócili do szkoły z pucharem. Wszyscy bardzo się cieszyli!
Wiktoria i Jasiu bedą dalej się przygotowywać ponieważ zakwalifikowali się do konkursu powiatowego, który odbędzie się 23 maja w Szkole Podstawowej w Bratianie.
Gratulujemy serdecznie naszym zdolnym uczniom, ich Rodzicom i wychowawczyniom p. Iwonie Trąpczyńskiej, p. Elżbiecie Baranowskiej i p. Ewie Januszewskiej. Wszyscy starali się jak mogli, aby jak najlepiej się przygotować, a następnie napisać.
Brawo Wiktorio, Janku i Nadio ! Jesteśmy z Was dumni!
Uczniowie klas czwartej i szóstej spędzili noc z 6 na 7 maja 2022 roku w szkole. To była długa i ciekawa noc...
Na noc w szkole umówili się uczniowie klas IV i VI. Spędzili ją pod opieką wychowawczyń - Pani Grażyny Jonowskiej i Pani Anity Grzywacz.
Wcześniej został dobrze przemyślany i opracowany plan wydarzenia. Potem już przyszedł czas na jego realizację. Wszyscy stawili się na zbiórce w szkole o godzinie 18. Potem trzeba było znaleźć "swój kawałek podłogi" i przygotować sobie nocleg, w myśl zasady "jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz".
Piątkowym wieczorem pojawiła się w szkole aspirant Ludmiła Mroczkowska z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Mieście Lubawskim. Policjantka rozmawiała z uczniami o bezpieczeństwie - na drodze, w domu, na podwórku i w internecie. Podawała przykłady właściwych i niewłaściwych zachowań oraz ich konsekwencje. Wielu uczniów właśnie przygotowuje się do egzaminu na kartę rowerową, więc przypomniano zasady poruszania się rowerem. Pani Ludmiła czytała też opowiadania o przygodach dziewczynki Poli, przestrzegające przed złym zachowaniem. Odpowiedziała też na wszystkie pytania uczniów. Rozdała uczniom prezenty - odblaski, dzięki którym jesteśmy widoczni o zmroku. Przedstawiciele uczniów podziękowali za miłe i pouczające spotkanie. Wręczyli policjantce kwiaty i laurkę.
Następnie odbył się na szkolnym boisku turniej piłki nożnej i w dwa ognie. Kiedy już było ciemno, wszyscy udali się nad wiejskie jeziorko na ognisko z pieczonymi kiełbaskami. Przygotowała je Pani Barbara Topolewska, mama Ludwika z klasy VI, przewodnicząca Rady Rodziców i jednocześnie sołtys Skarlina. Nad bezpieczeństwem wszystkich czuwał Pan Adam Grzywacz, strażak Ochotniczej Straży Pożarnej w Skarlinie.
Po powrocie do szkoły były podchody przy latarkach na terenie szkoły. Po nich swoje zdolności czarodziejskie zaprezentował Filip Śliwiński z klasy IV. Za występ otrzymał gromkie brawa. Następnie znalazł się czas na gry planszowe i wieczorną toaletę. Ostatnią atrakcją nocy w szkole był film, który już nie wszyscy obejrzeli, bo zasnęli... Cisza nocna trwała do pobudki w sobotę o godzinie 8.
Po toalecie porannej był czas na sprzątanie. Nastepnie uczniowie przystapili do sporządzania smacznego i zdrowego śniadania. Po spakowaniu się był jeszcze czas na lody i grę w piłkę. O godzinie 10 rodzice odebrali swoje pociechy.
To była ciekawa noc, pełna wrażeń, która zapewne pozostanie na długo w pamięci uczniów.
Wójt gminy Nowe Miasto Lubawskie ogłasza konkursy na dyrektorów szkół w: Bratianie, Jamielniku, Radomnie i Skarlinie.
https://bip.gminanml.pl/wakaty/7/62/Dyrektor_Szkoly_Podstawowej_im__Jana_Pawla_II_w_Jamielniku/
https://bip.gminanml.pl/wakaty/7/63/Dyrektor_Szkoly_Podstawowej_w_Radomnie/
https://bip.gminanml.pl/wakaty/7/64/Dyrektor_Szkoly_Podstawowej_w_Skarlinie/
https://bip.gminanml.pl/wakaty/7/65/Dyrektor_Zespolu_Szkol_im__Rodu_Dzialynskich_w_Bratianie/
Dzisiaj, 5 maja, uczniowie kl. I zostali pasowani na pełnoprawnych czytelników naszej szkolnej biblioteki. Przywitała ich p. Elżbieta Baranowska, która opowiedziała o swojej pracy, o księgozbiorze. Przypomniała zasady korzystania z wypożyczalni. Zwróciła uwagę, jak należy dbać o wypożyczone książki. Przyjęła od pierwszaczków ślubowanie, w którym zobowiązali się chronić książki przed zniszczeniem, czytać jak najwięcej, a dzięki temu wzbogacać swoje słownictwo oraz wiedzę. Pani Elżbieta założyła każdemu dziecku kartę czytelnika, dzieci złożyły swoje podpisy, a następnie pierwszy raz wypożyczyły książkę.
Pamiętajcie!
"Czytanie to najpiękniejsza zabawa,
jaką sobie ludzkość wymyśliła." Wisława Szymborska
Iwona Trąpczyńska
Tradycyjnie w maju Samorząd Uczniowski organizuje zbiórkę karmy pn. "Puszka dla godnego brzuszka".
Uczniowie, przedszkolaki i nauczyciele przynoszą do szkoły karmę dla bezpańskich psów i kotów. Dzieci przekazują ją wychowawcom, a wychowawcy Pani Grażynie Jonowskiej, opiekunce Samorządu Uczniowskiego. Zebrana karma na początku czerwca trafi do osób, które dokarmiają bezpańskie zwierzęta bądź się nimi opiekują. No to do akcji... STARTUJEMY!
Która klasa bedzie najlepsza w XIV szkolnej, charytatywnej akcji GROSZ do GROSZA organizowanej przez Samorząd Uczniowski?
Przez cały maj 2022 roku wszystkie klasy przeprowadzają dobrowolną zbiórkę „groszy”. Biorą udział w charytatywnej akcji "GROSZ do GROSZA". Zbieramy monety od 1 do 50 groszy (i większe).
W piątek – 3 czerwca wychowawcy przekazują opiekunce Samorządu Uczniowskiego - Pani Grażynie Jonowskiej zebrane pieniądze wraz z protokołem klasowej zbiórki.
Członkowie Samorządu Uczniowskiego podsumują szkolną akcję i sporządzą zbiorczy protokół z akcji w całej szkole. Wygrywa klasa, która zbierze najwięcej pieniędzy w przeliczeniu na jednego ucznia.
Dla zwycięzców SU ufunduje nagrodę. Będą dypolomy za I, II i III miejsce.
Usypiemy wielką szkolną górę grosza !
W piątek, 29 kwietnia, w Skarlinie odbył się III Marsz Biało - Czerwonych. To impreza, której celem jest jednoczenie się społeczności szkolnej z mieszkańcami Skarlina i okolic. Po dwóch latach nieobecności biało - czerwonych na skarlińskiej ulicy, znowu wyszliśmy w trasę dookoła wiejskiego jeziorka. Oczywiście prowadził król Stanisław August Poniatowski (brawo Franek!) ze swoją świtą (szlachcic - Tomek, mieszczanin - Michał, chłop - Filip). W trakcie dwubarwnej parady, gromko wykrzykiwaliśmy hasło: Wiwat maj 3 maj! Śpiewaliśmy pieśni i piosenki. Słychać nas było w całym Skarlinie.
W pochodzie uczestniczyli: uczniowie kl. I-VIII oraz zerówki, nauczyciele na czele z p. Dyrektorem Adrianem Ziółkowskim, zaproszeni goście: radny Skarlina p. Andrzej Pieńczewski, radna Lekart p. Barbara Giziewska, sołtys Skarlina p. Barbara Topolewska, przewod. KGW p. Elżbieta Zalewska, prezes OSP p. Edmund Bartycha z żoną (wnuczką Augustyna Serożyńskiego) p. Magdaleną Bartychą, Radę Rodziców reprezentowała p. Jolanta Bulera. Uczestników marszu strzegli i dbali o bezpieczeństwo na drodze strażacy z OSP Skarlin (bardzo dziękujemy).
Po powrocie do Domu Rolnika, odbyła się uroczysta akademia przygotowana przez nauczycielkę historii Iwonę Trąpczyńską. Wspierały ją p. Ewa Januszewska (taniec kl. II, muzyka, dekoracja), p. Elżbieta Baranowska (scenografia, zdjęcia), p. Marta Kotewicz (kamera), p. Adrian Ziółkowski (nagłośnienie) oraz niezawodny p. Adam Baranowski.
Akademia składała się z 2 części:
1. Występy uczniów i dzieci naszej szkoły - Zosia i Ania z kl. VIII przekazywały cenne informacje z historii Polski, które ilustrowane były obrazami i filmami wyświetlanymi na ekranie, najmłodsi z Alanem z kl IV na czele przedstawili scenkę (brawo maluchy!), dwie dziewczynki z przedszkola (Marysia i Julka) oraz uczniowie kl. IV (Olka, Jasiu) recytowali wiersze, wszyscy pięknie śpiewali znane i mniej znane piosenki o Ojczyźnie, Zuzia (kl. III), Wiktoria i Martyna (kl. II) oraz Laura i Lenka (kl. I) tańczyły z flagami. Tę część zakończyły dzieci kl. II pięknym tańcem z białymi i czerwonymi chustkami.
Zaangażowano też gości, nauczycieli oraz uczniów do czytania wybranych artykułów konstytucji.
2. Pokaz mody biało - czerwonej. Ci, którzy przybyli ubrani w polskich barwach zostali nagrodzeni za swoją kreatywność :-) Nagradzali goście opraz wybrani uczniowie :-)
Była też okazja do zaprezentowania zwycięskiej drużyny Gminnego Konkursu Historycznego w składzie: Katarzyna Rutkowska, Milena Wiśniewska, Magdalena Niemaszyk oraz Alan Zgliński. Pan Dyrektor jeszcze raz pogratulował wiedzy i zaangażowania.
Na koniec głos zabrał p. Dyrektor Adrian Ziółkowski podsumowując naszą imprezę.
Miejmy nadzieję, że w kolejnym roku dołączy do MARSZU więcej mieszkańców Skarlina!
Dziękuję rodzicom uczniów, którzy upiekli pyszne ciasta (zawsze można na Was liczyć:-) oraz Radzie Rodziców za ufundowanie nagród.
Iwona Trąpczyńska
"W 2023 roku będziemy obchodzić 550 rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Jesteśmy regionem, który posiada wiele miejsc i świadectw życia astronoma.
Przygotowując się do obchodów roku jubileuszowego związanego z astronomem w ramach X Gminnego Konkursu Historycznego wykonujemy:
Zaczęliśmy od napisania testu. Trzy osoby przystąpiły do konkursu wiedzowego: Kasia, Milena i Alan. Świetnie znali życiorys i twórczość Mikołaja Kopernika. Czekała na nich Magda, która razem z pozostałymi, dużo czasu poświęciła na wykonanie prac plastycznych. Następnie jury oceniało prace plastyczno - literackie.
Oto rezulataty! :-)))) (fot.)
O czym szybko donosimy :-)
Gratuluję wszystkim uczniom dumnie prezentującym trofeum! Jesteście wielcy!
W nagrodę wszyscy uczniowie pojechali na wycieczkę do Torunia, gdzie zwiedzaliśmy gród Kopernika, w tym jego kamienicę (muzeum). Oglądaliśmy też ciekawy film o kosmosie w 4d. Wrażeń było wiele. Od godz. 13.50 do 14.50 mielismy czas wolny i wpadliśmy do PIZZY HUT. MNIAM! :-)
Dziękujemy organizatorom - bardzo nam się podobała wycieczka.
Uczniów przygotowała i nieźle się z nimi bawiła Iwona Trąpczyńska - nauczycielka historii
* inf. od organizatora
W piątek 29.04.2022 r. odbędzie się III Marsz Biało - Czerwonych. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, inni dorośli przychodzą w strojach biało - czerwonych. Zachęcam do kreatywności w tworzeniu stroju. O godz. 9.00 rozpocznie się marsz dookoła wiejskiego jeziorka. Po powrocie zapraszamy do sali w Domu Rolnika na uroczystości związane ze świętami majowymi. Zapraszamy rodziców i innych chętnych do przyłączenia się do naszego Marszu.
Iwona Trąpczyńska
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do 16 maja. Bezpośrednią przyczyną powstania, wywołanego przez żydowskie podziemne formacje zbrojne, była decyzja Niemców o likwidacji warszawskiego getta, w ramach planu zagłady europejskich Żydów. Zryw powstańców getta warszawskiego przeciwko Niemcom był pierwszą akcją zbrojną na tak dużą skalę.
więcej na ...
https://polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim
Zbliżają się Święta Wielkanocne. Na zajęciach wczesnoszkolnych w klasach I-III królują tematy związane z Wielkanocą. Uczniowie poznają tradycje i obyczaje, malują pisanki, wyklejają baranki. By jeszcze bardziej wzmocnić wielkanocną atmosferę, najmłodsi pojechali do kina na film "Zając Max: Misja pisanka". Seans rozpoczął się o godz. 9.00 i trwał 76 minut. Po filmie krótki spacer po nowomiejskim rynku. Ostatnim punktem programu wycieczki był posiłek w pizzerii "105". Najedzeni i weseli wróciliśmy do szkoły. Wyjazd zorganizowała p. Ewa Januszewska, towarzyszyły jej wychowawczynie kl. I i III.
Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców i przew. p. Barbarze Topolewskiej za świąteczny prezent w postaci wycieczki.
W szkole w Mrocznie 8 kwietnia 2022 roku zorganizowano X Dzień Zawodoznawczy. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem ósmoklasistów oraz firm i osób wystawiających swoje stoiska. Gościnnie wzięli w niej udział skarlińscy ósmoklasiści.
Wybór zawodu jest dla młodego człowieka wielkim wyzwaniem. Doskonale wiedzą o tym organizatorzy Dnia Zawodoznawczego, na który zaprasza Szkoła Podstawowa w Mrocznie. Impreza ma pomóc uczniom kończącym szkołę podstawową w wyborze dalszego kierunku kształcenia, szkoły ponadpodstawowej i zawodu.
W tym roku na DNIU ZAWODOZNAWCZYM gościli tradycyjnie uczniowie z gminy Grodziczno (ósmoklasiści szkół w: Zajączkowie, Boleszynie, Zwiniarzu i Nowym Grodzicznie i gospodarze z Mroczna) oraz gościnnie uczniowie podstawówek w Brzoziu i Skarlinie. Zebranych powitała Edyta Zielazna, dyrektorka szkoły. Inicjatywę pochwalił Tomasz Szczepański, wójt gminy Grodziczno.
Na zorganizowanych 30 stoiskach można było spotkać się i porozmawiać z przedstawicielami szkół ponadpodstawowych oraz firm czy zakładów pracy. Zaproszeni pracownicy dzielili się z uczniami doświadczeniem zawodowym, mówili o predyspozycjach do wykonywania danego zawodu, potrzebnym wykształceniu i umiejętnościach. Odpowiadali też na pytania dotyczące zarobków.
Oferty edukacyjne zaprezentowali: Zespół Szkół Zawodowych w Kurzętniku, Zespół Szkół w Lubawie, Zespół Szkół w Bielicach, Zespół Szkół im. C.K. Norwida w Nowym Mieście, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy, Zespół Szkół im. Wł. Jagiełły w Lidzbarku oraz Akademicki Zespół Placówek Oświatowych w Fijewie.
Swoje stoiska mieli m.in.: policjanci, strażacy, pracownicy służby zdrowia, sądu, urzędu pracy i urzędu gminy, poradni psychologiczno – pedagogicznej i banku. Spotkać można było też: żołnierza, leśnika, marynarza, fryzjera, kosmetyczkę, informatyka, geodetę, dziennikarza czy bibliotekarza oraz przedstawicieli innych firm i zakładów pracy. Ósmoklasiści wrócili do domów z głowami pełnymi nowych informacji, firmowymi gadżetami i ulotkami czy folderami informacyjnymi.
Koordynatorką wyjazdu uczniów ze Skarlina była Pani Grażyna Jonowska. Wyjazd odbył się w ramach doradztwa zawodowego.
Regulamin konkursu szkolnego
„Ekologiczny pokaz mody ”
I. Postanowienia ogólne
1. Organizatorem konkursu jest Marta Kotewicz
2. Cel główny:
Popularyzowanie wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu
3. Cele szczegółowe:
• zagospodarowanie odpadów przydatnych do ponownego wykorzystania lub przetworzenia,
• poszerzanie świadomości ochrony środowiska,
• wykorzystanie surowców wtórnych do projektów strojów ekologicznych,
• zabawa twórcza.
II. Zasady konkursu :
Termin konkursu: 21 kwietnia 2022 r.
Konkurs jest przeznaczony dla chętnych dzieci Oddziału Przedszkolnego oraz uczniów klas I-VIII
Zasady konkursu dotyczą zaprojektowania i wykonania stroju ekologicznego z surowców selektywnie zbieranych. Elementy muszą być wykonane z surowców wtórnych. Następnie model prezentuje go 21 kwietnia podczas szkolnego Dnia Ziemi.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach:
-klasy O-III oraz -klasy IV-VIII
III. Warunki uczestnictwa:
-uczestnicy zobowiązani są do samodzielnego przygotowania, jednego stroju ekologicznego, z materiałów gotowych do ponownego wykorzystania (plastikowe butelki,nakrętki, worki, tekstylia, makulatura itp.
− projekt dowolny, temat pracy otwarty (strój wieczorowy, sportowy, do pracy, do szkoły, na plażę itp.
IV. Zasady rozstrzygnięcia konkursu
− jury dokona podziału nagród biorąc pod uwagę pomysł, wykonanie i prezentację stroju,
− przyznane zostaną nagrody dla laureatów konkursu.
V. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej szkoły i w salach lekcyjnych.
Marta Kotewicz
REGULAMIN SZKOLNEGO KONKURSU
NA NAJŁADNIEJSZY WIOSENNY
WYSTRÓJ SALI LEKCYJNEJ
I. Postanowienia ogólne
1. Organizatorem konkursu jest Ewa Januszewska
2. Cele konkursu:
- integracja zespołów klasowych
- stworzenie w salach klimatu i atmosfery sprzyjającej nauce
- wpajanie uczniom odpowiedzialności za sale lekcyjne
- motywowanie uczniów do dbałości o swoje miejsce pracy
II. Zasady konkursu
1. Czas trwania konkursu – od 04.04.2022r. do 29.04.2022r.
2. Konkurs jest przeznaczony dla przedszkola i uczniów Szkoły Podstawowej w Skarlinie
3. Ocenie podlegać będą:
- ogólny wygląd klasy (czystość i estetyka wykonania gazetek)
- symbole wiosny ( kwiaty, rośliny, ptaki) w sali lekcyjnej
- wiosna w wierszach i przysłowiach
- samodzielność wykonania dekoracji przez uczniów
III. Zasady rozstrzygnięcia konkursu
1. Wygląd klas oceni jury w składzie powołanym przez organizatora.
2. Jury przyzna odpowiednio punkty każdej klasie.
3. Komisja konkursowa oceniać będzie wygląd sal lekcyjnych.
4. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi dnia 9 maja 2022r.
5. Jury zastrzega sobie prawo do przyznania wyróżnień.
IV. Postanowienia końcowe
1. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej szkoły i w salach lekcyjnych
Ewa Januszewska
Dzisiaj, w przedszkolu odbyła się przemiła uroczystość. Maluszki odebrały swój zasłużony puchar za zajęcie I miejsca w ZABAWACH Z POEZJĄ. Panie z jury wręczyły dzieciom dyplom i przekazały GRATULACJE!
Brawo dla Was i Waszej Pani!
Radość przedszkolaków można zobaczyć na załączonych zdjęciach.
fot. Elżbieta Suszyńska
tekst: Iwona Trąpczyńska
Wkrótce film...
Po dwuletniej przerwie w Szkole Podstawowej w Radomnie 30 marca 2022 r. odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny skierowany do najmłodszych uczniów z klas I-III. Do ortograficznych potyczek stanęli reprezentanci wszystkich szkół gminy nowomiejskiej. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów, którzy pomyślnie przeszli etap szkolny: Nadia Górka z klasy I, Martyna Klein z klasy II, Wiktor Klein z klasy III.
Uczniowie zmagali się z zawiłościami polskiej ortografii w swoich kategoriach wiekowych. W pierwszej części pisali dyktando, w drugiej rozwiązywali test ortograficzny, w którym rozwiązywali rebusy, podpisywali ilustracje, uzupełniali teksty z lukami.
Uczennica klasy I Nadia Górka po długiej dogrywce uplasowała się na III miejscu. Martyna i Wiktor znaleźli się poza podium.
Wszystkim uczniom gratulujemy!!!
Szczególne gratulacje należą się Nadii, jej mamie i pani wychowawczyni. Brawo Wy.
Elżbieta Baranowska
Powered by aSc EduPage